Ochrana osobních údajů je ve vztazích Evropy a USA stále zapeklité téma

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: krishnan

Evropská unie a Spojené státy se dohodly, že součástí jednání o zóně volného obchodu nebude ochrana osobních údajů. Osobní data však mezi oběma partnery nadále zůstávají složitým tématem. V následku aféry Prism například odborníci očekávají, že evropské firmy zaujmou část podílu na trhu s cloudovými službami, který dříve patřil Američanům.

Ochrana osobních dat zůstane mimo jednání o vytvoření zóny volného obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Přesto tato problematika nadále budí mezi oběma partnery rozpory, což by mohlo vzájemná jednání komplikovat.

Ochrana údajů je přitom sektor, který se rychle rozvíjí a podle odborníků je nutné stanovit jasná mezinárodní pravidla, která budou tuto problematiku upravovat a pomohou tak dalšímu růstu v této oblasti trhu.

Naštvaní Evropané

Otázka ochrany osobních údajů se ukázala jako problém již před začátkem jednání o transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP; Transatlantic Trade and Investment Partnership).

Na začátku léta totiž vyšlo najevo, že Spojené státy sledovaly telefonickou a elektronickou komunikaci desítek milionů lidí včetně evropských občanů (EurActiv 12.6.2013). V reakci na to například Evropský parlament v červenci odhlasoval, že pokud si to Evropská komise bude přát, může s USA ukončit spolupráci v rámci dohody o výměně citlivých bankovních údajů nazývané SWIFT. Mohlo by se to týkat i dalších společných programů.

V Evropské unii se zároveň chystá reforma ochrany osobních údajů, která budí pozornost i ve Spojených státech (EurActiv 8.7.2013). Evropská regulace by totiž ovlivnila i americké firmy, které v EU působí. Mezi Evropskou unií a Spojenými státy přitom panuje stále větší rozdíl v tom, jak k ochraně osobních údajů přistupují (EurActiv 29.1.2013).

Jak již bylo zmíněno, obě strany se nakonec dohodly, že ochrana osobních dat nebude součástí vzájemných jednání. „Ochrana dat je základní právo. Svou povahou se tato otázka liší od otázek týkajících se zboží a služeb. Proto by měla zůstat mimo jednání o TTIP,“ prohlásila minulý týden evropská komisařka pro spravedlnost, základní práva a občanství Viviane Redingová.  

Ocenila proto, že s vyjmutím ochrany osobních dat z obsahu jednání souhlasil i komisař pro obchod Karel De Gucht.

Boj o trh

Experti přesto očekávají, že ochrana údajů zůstane významným tématem vzájemných vztahů i nadále. USA prý budou vývoj v Evropě bedlivě sledovat například proto, že EU se bude v důsledku skandálu Prism snažit získat pro své firmy větší podíl v sektoru cloud computingu.  

V červnu a červenci letošního roku provedla nezisková organizace Cloud Security Alliance průzkum mezi svými členy i dalšími stakeholdery, ve kterém se zabývala právě následky „špionážní aféry“. Každá desátá mimoamerická organizace přitom odpověděla, že v důsledku tohoto skandálu ukončila projekt s americkým poskytovatelem cloudových služeb. Více než polovina (56 %) pak uvedla, že by v současné době nedala přednost americkému poskytovateli.

Podle aliance by tak americké cloudové firmy mohly přijít do roku 2016 až o 26 miliard eur, což odpovídá 20% ztrátě podílu na cizích trzích. Uvolněný prostor by mohly obsadit právě evropské firmy.

Evropská komisařka pro digitální agendu Neelie Koresová již oznámila, že Komise zdvojnásobí své úsilí, které věnuje právě podpoře evropských cloudových služeb.