Obchodní dohoda s EU naráží v americkém Senátu, poslanci svázali Obamovi ruce

zdroj: Shutterstock.com; autor: ChameleonsEye

Americký prezident Barack Obama prohrál první dějství zápasu o nové obří obchodní dohody se zeměmi na březích Tichého oceánu a s Evropskou unií. Porážku mu přitom uštědřili senátoři za jeho Demokratickou stranu, kteří zablokovali zákon o podpoře obchodu (TPA). Ten by dal Obamovi pravomoc dojednat tichomořskou a transatlantickou dohodu a následně ji nechat schválit Kongresem, aniž by poslanci mohli do znění dohod zasahovat.

Pikantní je, že zákon navrhli a podpořili republikáni, kteří v jiných oblastech prezidentovy záměry vetovali. Republikánští senátoři po hlasování ujistili, že zákon znovu předloží.

„Chceme zákon schválit a poslat ho prezidentovi k podpisu. Prezidentově politické prioritě teď stojí v cestě jen demokraté,“ tvrdí Mitch McConnell, vůdce senátní republikánské většiny.

Demokratům, kteří by pro TPA byli ochotni zvednout ruku, vadí, že současně se zákonem o obchodu Kongres nechce schválit další navazující zákony. Jde o předpis, který by USA umožnil potrestat obchodní partnery za manipulace s vlastní měnou.

Ve hře je také program pro finanční pomoc lidem, kteří kvůli mezinárodnímu obchodu přijdou o práci. Poslední demokratickou podmínkou je zákon, který upraví podmínky obchodu s Afrikou, například zákaz využívání dětské práce.

Autor: Jan Stuchlík

Celý článek najdete na webu E15.cz.