Obchodní dohoda mezi EU a Koreou nutí jednat i Japonce

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: J Frasse.

Smlouva o volném obchodu, kterou v říjnu 2010 uzavřela Evropská unie s Jižní Koreou, negativně ovlivnila japonský průmysl. Japonské firmy proto tlačí na vládu, aby s EU co nejrychleji uzavřela podobnou dohodu. Zástupci obou stran EurActivu potvrdili, že zájem o jednání mají.

Evropská komise a Japonsko se letos v květnu dohodly na zahájení předkola jednání o volném obchodu (EurActiv 30.5.2011). Žádný termín, do kdy by přípravná jednání měla být uzavřena, ale stanoven nebyl. V mnoha oblastech, jako například u automobilového průmyslu, zatím obě strany zastávají odlišný postoj.

Podle předsedy parlamentního Výboru pro mezinárodní obchod, Portugalce Vitala Moreiry, se přípravný proces, během nějž Evropská komise mapuje možný rozsah budoucích jednání (tzv. scoping exercise) chýlí pomalu ke konci. Komise pak s velkou pravděpodobností dá jednáním zelenou, uvedl europoslanec.

Moreira, který se začátkem října do Japonska vypravil jako šéf parlamentní delegace, uvedl, že atmosféra jednání se oproti loňsku změnila.

Japonské podniky tlačí na vládu

Na japonské straně je nyní vidět větší vůle k dohodě a japonské firmy se začínají organizovat podle průmyslových odvětví tak, aby se mohly k jednotlivým aspektům jednání vyjadřovat, uvedl poslanec na sympóziu ke stavu jednání mezi EU a Japonskem.

Japonci si navíc začali uvědomovat, že pro Evropskou unii je oblast tzv. netarifních bariér (jedná se o překážky v podobě místně specifických pravidel a standardů) důležitá a jsou připraveni o ní vyjednávat, dodal poslanec. Japonsko přitom až dosud jakékoli jednání o netarifních bariérách odmítalo.

„Dohoda o volném obchodu s Koreou způsobila v reakcích Japonska zásadní předěl“, neboť „vyburcovala průmysl, který nyní začíná stupňovat tlak na japonskou vládu“, uvedl.

Podle Arnauda Bruneta, ředitele vnějších vztahů v Sony, „dohoda s Koreou na japonské společnosti zapůsobila téměř jako elektrošok, zvlášť proto, že k ní došlo v době, která byla pro zemi mimořádně náročná“.

Nesmíme tu šanci ztratit

Japonský velvyslanec v Bruselu, Kojiro Shiohiro, v samostatném rozhovoru EurActivu potvrdil, že vliv dohody s Koreou byl významný.

„Japonsko a Evropa by neměly tuto příležitost k uzavření dohody propást. Je to velká šance a já jen nevím, jak dlouho budou politici této věci nakloněni. Proto bychom rádi, aby scoping exercise bylo dokončeno co nejrychleji a dohoda byla uzavřena jak rychle to jen bude možné,“ uvedl velvyslanec na sympóziu.

Podle Bruna Juliena-Malvyho z japonského oddělení na generálním ředitelství Evropské komise pro obchod (DG Trade) se scoping exercise chýlí ke konci. Komise prý souběžně s ním provádí ještě hodnocení dopadů a zkoumá, jaký vliv by dohoda na vzájemný obchod měla.

Evropská unie z Japonska dováží víc, než do něj vyváží. Negativní saldo zahraničního obchodu se ale postupně v uplynulých letech snižovalo. Zatímco hodnota evropských vývozů do Japonska se v posledních deseti letech stabilně pohybovala kolem 45 miliard eur ročně, japonské dovozy zaznamenaly výrazný pokles. Ještě roce 2008 Evropané z Japonska dováželi zboží za 76 miliard eur. O rok později činila hodnota dovozů pouze 57 miliard eur a přestože v roce 2010 dosáhla téměř 65 miliard eur, stále byla výrazně nižší, než v době před hospodářskou krizí.