Obchod především? Do Bruselu míří indický premiér Módí kritizovaný za diskriminaci muslimů

© Shutterstock

Europoslanci odložili hlasování o rezoluci, která je kritická vůči vládě indického premiéra Módího. Podle některých z nich je za odkladem indická diplomatická lobby.

Brusel se připravuje na příjezd kontroverzního indického premiéra Naréndra Módího. Jeho vláda čelí v současné době kritice kvůli nově přijatému zákonu, který umožňuje náboženským menšinám urychleně získat indické státní občanství, pokud prchají z některé ze sousedních zemí. Výjimku tvoří muslimští uprchlíci. Ti nárok na zrychlené vyřízení indického občanství nárok nemají.

Zákon o indickém státním občanství se dostal i na stoly poslanců Evropského parlamentu (EP). „(Evropský parlament) vyjadřuje hluboké politování nad přijetím a uplatňováním novely zákona o státním občanství, která je ve své podstatě diskriminační a nebezpečně rozděluje společnost,“ píše se v návrhu usnesení. Podle původních plánů měli poslanci hlasovat o textu již ve středu 29. ledna, na žádost Evropské lidové strany (EPP) ale bylo hlasování odloženo.

Odklad podle některých europoslanců souvisí s blížícím se summitem mezi EU a Indií. Uskutečnit by se měl již 13. března, a to právě za účasti samotného Módího. Kritická rezoluce ze strany EP by přitom mohla hladký průběh summitu ohrozit.

„Pod tlakem indické diplomatické loby se EU zlomila, kapitulovala a upřednostnila další obchodní summit s Indií na úkor našeho závazku chránit lidská práva,“ komentoval situaci dnes již bývalý britský europoslanec Scott Ainslie (Zelení/EFA).

Europoslanci, kteří se přiklonili k odkladu hlasování, argumentují tím, že potřebují více času na projednání celé záležitosti, a to nejen v rámci EP, ale i s indickými protějšky. Kontroverzní zákon je navíc v současné době prověřován nejvyšším indickým soudem, který by měl brzy rozhodnout o tom, zda je v souladu si ústavou, či nikoli.

„Jsem rád, že si počkáme na další příležitost hovořit se zástupci vlády, kteří by se měli za dva týdny přijet. Až poté, i ve světle rozhodnutí nejvyššího soudu, bychom měli přijmout stanovisko my,“ prohlásil německý poslanec Michael Gahler, který za frakci EPP navrhl odložit hlasování na březen.

Dohoda EU-Vietnam myslí i na lidská práva, říká Zahradil. Situace se nezlepší, namítá Gregorová

Server EURACTIV.cz minulý týden informoval o kontroverzích, které doprovázejí obchodní dohodu mezi Evropskou unií a Vietnamem. Proč se frakce Zelených pokouší dohodu torpédovat? Přinášíme další argumenty, které hovoří pro i proti nové dohodě.

Jednání o obchodní dohodě je zmražené

Zatím poslední summit mezi EU a Indií se konal v říjnu 2017 v Novém Dillí. Tehdy byl hlavním tématem setkání boj proti terorismu, ale také klima a energetika. Indický premiér Módí a představitelé EU pak vyjádřili svou vůli znovu otevřít rozhovory o obchodní a investiční dohodě mezi EU a Indií. K tomu ale dosud nedošlo, přestože jednání byla otevřena již v roce 2007.

„Rozhovory ohledně dohody o volném obchodu i o ochraně vzájemných investic jsou od roku 2013 zmražené,“ vysvětlil český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). „Ambice jednotlivých stran se zkrátka nepotkávaly. V současné době je zde ale zájem jednání obnovit,“ dodal ministr, který se během lednové návštěvy Indie setkal i s premiérem Módím.

Česko se chce chránit před zahraničními investory. Zákon má ale mezery

V Legislativní radě vlády v současnosti leží návrh zákona o prověřování zahraničních investic. Ten vytváří zcela nový mechanismus screeningu přímých investic ze zahraničí, které by pro Česko mohly představovat bezpečnostní riziko. Takovou investici bude možné úplně zakázat.

Indie se obává konkurence ze západu a zároveň řeší palčivé problémy spojené s rostoucí populací a socioekonomickými problémy. Země navíc čelí dopadům klimatických změn, trápí ji nedostatek spodní vody a místní zemědělství je v souvislosti s rostoucí poptávkou čím dál náročnější na zdroje.

Petříček přesto zůstává ohledně vyjednávání obchodní dohody optimistický. Zmínil také, že Česko udržuje ze zemí dobré vztahy a chce s Indií uzavřít „strategické partnerství“. Může se stát klíčovým prostředníkem mezi Indií a středoevropským prostorem.

Otázka lidských práv může být překážkou pro obchod

Kromě Petříčka se do Indie v lednu vypravil i vysoký představitel EU pro bezpečnostní a zahraniční politiku Josep Borrell. S Módím jednal právě o blížícím se summitu EU-India. Prioritou setkání by podle Borrella měla být ochrana klimatu, ale také vzájemný obchod a investice.

Obchodní politika EU pokračuje i bez Spojených států

Společná obchodní politika je oblastí, kterou se Unie snaží rozvíjet již několik desetiletí. I když se může zdát, že v poslední době je éra liberálního mezinárodního obchodu spíše na ústupu, EU chce i nadále obchodní vztahy se třetími zeměmi rozvíjet.

Jak upozorňuje bruselský think tank CEPS, jednou z překážek budoucích obchodních vztahů mezi EU a Indií může být právě otázka lidských práv.

Přestože Indie je největším demokratickým státem světa, Módího vláda učinila hned několik kroků, které jsou na hraně mezinárodního práva. Kromě zmíněného zákona o státním občanství loni vláda zrušila autonomii indické části Kašmíru, kde žijí převážně muslimové. Módí má proto nad tímto územím mnohem větší kontrolu, s čímž místní muslimské komunity nesouhlasí.

Další kontroverzní otázkou je Národní registr občanů, ze kterého vláda vyškrtla téměř dva miliony lidí. Jedná se o jedince, kteří do země přišli až po vyhlášení nezávislosti Bangladéše, tedy zejména o muslimy žijící v Asámu, státu severovýchodní části Indie.