Obama: Setkání s EU nebylo vzrušující, shodli jsme se na všem

zdroj: Rada EU.

Summit mezi představiteli EU a USA, který proběhl tento víkend (20. listopadu) paralelně se setkáním EU a NATO, nebyl podle amerického prezidenta Baracka Obamy „příliš vzrušující“ – představitelé obou mocností totiž našli společnou řeč prakticky ve všech tématech, která byla na stole.

V Lisabonu bylo tento víkend rušno. Kromě setkání představitelů Evropské unie a Severoatlantické aliance se v hlavním městě Portugalska konal i summit amerického prezidenta Baracka Obamy s dvojicí unijních lídrů – stálým předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuyem a předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barrosem. Výběr místa setkání nemohl být symboličtější – summit EU-USA je totiž prvním od přijetí Lisabonské smlouvy.

Vrcholné jednání mezi představiteli USA a EU se mělo původně konat už na jaře v Madridu, ale nakonec k němu nedošlo, protože americká administrativa odmítla do Evropy přijet. Údajně proto, že na straně EU nebylo stále jasno, kdo vlastně amerického prezidenta přivítá – zda to bude předseda Evropské komise, představitel členské země, která zrovna svírala otěže předsednictví Radě EU (v tomto případě Španělska), či někdo z držitelů nových funkcí („unijní prezident“ a „ministryně zahraničí EU“), které zavedla Lisabonská smlouva (EurActiv 11.11.2010).

Není bližšího spojence než Evropy

„Toto setkání nebylo tak vzrušující jako jiné summity, a to zejména proto, že jsme se shodli úplně na všem,“ neodpustil si hodnocení po maratónu víkendových jednání prezident Obama. „Nicméně těchto setkání si vážím. USA nemají bližšího spojence než Evropu,“ dodal.

A o čem vlastně politici jednali? Jak už EurActiv na konci minulého týdne informoval, na agendu diskutovaných témat se zařadila spolupráce v oblasti kybernetické bezpečnosti (EurActiv 19.11.2010), současná globální ekonomická situace a otázky, které projednal summit NATO.

Odpovědí není protekcionismus

Po skončení schůzky politici potvrdili, že sobotním jednáním dominovala ekonomická témata, zejména pak výsledky dvoudenního zasedání nejrozvinutějších ekonomik světa G20 (19 zemí a EU), které proběhlo minulý týden v jihokorejském Soulu. Státnici zopakovali, že je třeba udělat vše pro to, aby se do budoucnosti zabránilo měnovým válkám a státnímu protekcionismu (EurActiv 15.11.2010).

„Zdůraznili jsme náš závazek, že odpovědí na výzvy, kterým v současné době naše ekonomiky čelí, není protekcionismus,“ píše se ve společném prohlášení.

Další závazek, který představitelé obou mocností přijali, je dovést zamrzlá multilaterální jednání ve Světové obchodní organizaci, která odstartovala v roce 2001 v katarském hlavním městě Dohá, do „úspěšného, ambiciózního, komplexního a vyváženého konce“.

Dohoda s Ruskem a odchod z Afghánistánu

Jelikož schůzka EU-USA proběhla až po skončení summitu NATO, je zcela pochopitelné, že do jejího programu zasáhla i témata, jež projednali lídři členů Severoatlantické aliance – především pak vybudování protiraketového systému, k němuž bylo přizváno Rusko, a postupné stažení jednotek NATO z Afghánistánu.

Představitelé EU našli s americkým prezidentem společnou řeč i v otázce boje proti šíření jaderných zbraní a v nutnosti pokračovat v mírových jednáních na Blízkém východě.