Obama, nebo Romney? Evropě to může být jedno, tvrdí analytici

zdroj: Rada EU

Kdyby mohli Evropané ovlivnit dnešní (6. listopadu) volbu amerického prezidenta, jednoznačně by volili Baracka Obamu, ukazují průzkumy. Odborníci ale upozorňují, že americko-evropské vztahy nebudou výsledkem voleb příliš ovlivněny. Evropa se bude muset v každém případě více snažit, aby partnerství s USA zachovala.

Ve Spojených státech amerických dnes probíhají prezidentské volby. Očekává se, že boj o prezidentské křeslo bude těsný. Podle předvolebních průzkumů chce 47 % Američanů volit současného prezidenta Baracka Obamu, zatímco 46 % podporuje jeho republikánského soupeře Mitta Romneyho, uvedla agentura Reuters.

Ať už napjatě sledovanou volbu vyhraje jeden nebo druhý, na vztahy USA s Evropskou unií to nebude mít příliš zásadní vliv, tvrdí odborníci. Zatímco během předchozích voleb v roce 2008 Barack Obama zdůraznil význam transatlantických vztahů, v letošní prezidentské kampani nebyl vztah k Evropě velkým tématem ani pro jednoho z kandidátů.

Pouze dluhová krize v eurozóně se stala varovně vztyčeným prstem, který Republikánská strana využila při kritice současného prezidenta (EurActiv 14.8.2012).

„Evropská unie je největším ekonomickým prostorem světa a Evropa může být nebo stále ještě je velmi problematická pro ekonomiku USA. Člověk by očekával, že k tématu společných vztahů něco řeknou. Neřekli ale nic,“ uvedl prezident významného think tanku Eurasia Group Ian Bremmer.

Podle názoru USA by měla Evropa především vyřešit své vlastní problémy. Proto nelze v přístupu obou kandidátů k EU spatřovat významné rozdíly, dodal.

Éra, která skončila

Řada analytiků připomíná, že pozornost Ameriky se na globální scéně obrátila k pacifické oblasti a problematickým regionům světa.

Éra amerického zájmu o Evropu je pryč i podle Teda R. Bromunda z amerického think tanku Heritage Foundation. „To bylo jiné období americké zahraniční politiky. Evropa je nyní v míru a ztrácí svůj ekonomický význam v porovnání s Asií. Spojené státy se přirozeně budou dívat tam, kde dochází k zahraničně-politickým krizím a kde spatřují ekonomický růst,“ citovala ho média.

„Musíme si uvědomit, že Evropa už není pro zahraniční politiku USA důležitá, a to platí i pro Obamu,“ přiznal lídr sociálních demokratů v německém Spolkovém sněmu Thomas Oppermann. Evropa se podle něj bude muset více snažit, aby si uchovala svůj mezinárodní vliv a zachovala partnerství s USA.

Chceme Obamu

Pokud by mohli americkou volbu přímo ovlivnit, volili by však Evropané jednoznačně Obamu, jak ukázalo několik průzkumů veřejného mínění.

Podle průzkumu britské agentury YouGov z minulého týdne by Obamu podpořilo 90 % Evropanů. Podle výsledků dotazování je to hlavně proto, že o Romneym toho lidé v Evropě mnoho nevědí. Řadě z nich také připadají jeho názory jako příliš pravicové.

Jak ukázal také nedávný průzkum nadace German Marshall Fund, více než 70 % Evropanů je spokojeno s tím, jak Obama během svého prvního funkčního období vystupoval na mezinárodní scéně.

„Evropané napříč politickým spektrem cítí, že Obama je naladěn na stejnou vlnu jako oni,“ řekla britská europoslankyně Sarah Ludford (ALDE), která je místopředsedkyní delegace Evropského parlamentu pro vztahy USA.

Zatímco na domácí scéně je Obama kritizován za to, že je „příliš evropský“, na starém kontinentě se podle odborníků jeho politika setkává se souhlasem. Jde například o rozšiřování zdravotního pojištění, péči o méně zaopatřené občany, liberalismus v otázce sexuální orientace a genderu nebo názor na klimatické změny.  

„Romney, ovlivněný hnutím Tea Party, je v Evropě spatřován jako někdo, kdo tíhne k extrémům. Jeho kritika vůči evropské fiskální a sociální politice se bije s moderními evropskými přístupy,“ uvedla také Ludford.

Snad vyhraje Obama?

Obamu dokonce přímo podpořili někteří evropští politici. Francouzský premiér Jean-Marc Ayrault například otevřeně prohlásil, že doufá v Obamovo vítězství. Thomas Oppermann pak řekl, že Evropané Obamu podporují proto, že se zasazuje o sociální rovnováhu a spravedlnost.

„Ukončil války v Iráku a Afghánistánu. Je pro mezinárodní spolupráci a ukončil éru unilateralismu, kterou prosazoval George Bush,“ dodal.

Obamu v prezidentské volbě podporuje i vlivný britský týdeník Economist. Ačkoliv mělo jeho první prezidentské období svá slabá místa, pomohl zemi odvrátit velkou ekonomickou depresi, uvedl list.

„Obama dostal americkou ekonomiku zpátky z okraje propasti a obstojně si poradil se zahraniční politikou,“ napsal šéfredaktor Economistu John Micklethwait.