Obama na summit EU-USA nepřijede

Prezident USA Barack Obama se bude příští rok výrazně soustředit na domácí politiku a na každoroční summit EU-USA pravděpodobně vůbec nepřijede. Jedním z důvodů může být i nejasné rozdělení pravomocí v EU v oblasti zahraniční politiky.

Podle informací Bílého domu se Barack Obama nezúčastní pravidelného summitu EU-USA. Podle amerického deníku The Wall Street Journal se totiž Obama chce více soustředit na domácí politiku. Jedním z důvodů ale může být i nejasné rozdělení kompetencí uvnitř EU v oblasti zahraniční politiky.

Lisabonská smlouva, která vstoupila v platnost 1. prosince 2009 (EurActiv 1.12.2009), měla mimo jiné posílit postavení EU v mezinárodní politice. Realita je ale jiná a v současnosti probíhá boj o vymezení pravomocí jednotlivých reprezentantů EU. „Lisabonská smlouva měla učinit Evropskou unií silnější a lépe identifikovatelnou navenek. Proto byl ustanoven i stálý předseda Evropské rady. Premiéři se jen těžko vzdávají svých dosavadních výsad, a tak máme na evropském smetišti až příliš kohoutů, kteří chtějí být vidět," poznamenal pro Aktuálně.cz jeden z unijních diplomatů v Bruselu.

Aktuálním problémem je boj o pořádání summitu EU-USA mezi předsedou Evropské rady a španělským předsednictvím EU. Podle Lisabonské smlouvy má Unii v podobných příležitostech zastupovat předseda Evropské rady Herman van Rompuy, který chce summit hostit sám v Bruselu. Španělské předsednictví ale bojuje o své místo na slunci a hodlá uspořádat summit v Madridu. Podle Aktuálně.cz ale není jasné, zda by se summit bez účasti Obamy vůbec konal.

Bruselští diplomaté podle britského deníku Financial Times celou věc chápou jako signál Obamy do EU, že nehodlá cestovat přes celý Atlantik kvůli setkáním, která nemají jasný význam. Dále britský list uvádí názor jednoho z diplomatů, podle kterého Obamu loňský summit EU-USA v Praze „jednoduše nezaujal“.

Obamův postoj je pro Unii zklamáním, neboť se čekalo, že v porovnání s republikánským prezidentem Georgem W. Bushem bude usilovat o těsnější vztahy s Evropou. Philip Gordon, náměstek ministryně zahraničí USA Hillary Clinton, k tomu ale pro Financial Times uvedl: „Prezident během svého prvního roku ve funkci do Evropy cestoval asi častěji než kterýkoli jeho předchůdce a v tomto vztahu k evropským partnerům a zejména EU hodlá pokračovat i nadále.“

Pokud by Obama na summit EU-USA nepřijel, neznamená to ještě, že letos Evropu vůbec nenavštíví. Na podzim se totiž bude v Portugalsku konat summit NATO. Dle amerického deníku The Wall Street Journal americká strana van Rompuymu řekla, že by Obama při té příležitosti mohl pozměnit svůj časový rozvrh.