Obama je nejméně „evropský“ prezident, tvrdí odborníci

zdroj: Evropská rada.

Barack Obama obhájil post prezidenta Spojených států a v čele této země tak zůstane další čtyři roky. Přestože je podle průzkumů veřejného mínění staronový americký prezident v Evropě velmi populární, odborníci odkazují na to, že se jedná o nejméně „evropského“ prezidenta za posledních sto let.

Sedmnáctiměsíční americká prezidentská kampaň skončila. Včera (6. listopadu) voliči rozhodli, že Barack Obama zůstane v Bílém domě i další čtyři roky. Stávající prezident získal podle předběžných výsledků celkem 303 hlasů volitelů, k porážce republikánského protivníka Mitta Romneyho mu stačilo 270.

Status quo byl zachován i ve Sněmovně reprezentantů, která zůstane v rukou Republikánů, a v Senátu, který naopak i nadále ovládají Demokraté.

Proevropský Obama?

V Evropě je cítit z výsledků prezidentských voleb spokojenost. Podle několika průzkumů veřejného mínění by totiž Obamu volilo skoro 90 % Evropanů. Stávající prezident je tak na tomto kontinentě daleko populárnější než doma ve Spojených státech (EurActiv 6.11. 2012).

Podle politologa Jana Jireše z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze to však můžeme brát jako poměrně paradoxní situaci, protože Obama je prezident, který má za posledních sto let nejmenší zájem o Evropu a nemá na tento kontinent příliš velké kulturní ani rodinné vazby. „Na základě těchto všech ukazatelů by se dalo říct, že třeba George Bush mladší byl mnohem ‘evropštější‘ prezident než Obama,“ řekl EurActivu.

Důvodem obliby staronového prezidenta tak podle Jireše není Obamova politika nebo rétorika, ve které naopak pokračuje v americké tradici, ale spíš jeho osobní background. „Na Evropany Obama působí, že je mezi americkými prezidenty výjimkou a že je to prezident, který připomíná evropské politiky,“ dodává Jireš.

Stále menší zájem o Evropu

Přestože zájem o americké volby byl v Evropě veliký, podle odborníků nelze očekávat, že by jejich výsledek nějak zvlášť dění na našem kontinentu ovlivnil.

„Obamovo vítězství znamená, že USA zřejmě nezmění svůj relativně chladný postoj ke státům střední a východní Evropy z posledních let. Pozornost je upřena jinam, na Blízký východ a Asii,“ sdělil redakci politolog Lukáš Hoder z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

S tím souhlasí i Jan Jireš, podle kterého je americká zahraniční politika silně kontinuální a můžeme tedy očekávat, že se Obamova pozornost bude i nadále přesouvat do asijsko-pacifického regionu. „Myslím si, že by v tom pokračoval i Romney,“ řekl redakci Jireš.

Důkazem může být přítomnost amerických vojáků na evropském kontinentu. Těch bylo ještě na začátku letošního roku 40.000, do prosince se má však toto číslo snížit o jednu čtvrtinu. To je od roku 1944, kdy v rámci druhé světové války za velké účasti Američanů proběhla invaze v Normandii, zdaleka nejnižší počet.

„Pokud Evropané stojí o zachování transatlantických vztahů v bezpečnostně-obranné dimenzi, je na nich, aby vymysleli způsob, jak americké angažmá v Evropě udržet, a co nabídnout Američanům za to, aby se jim i nadále spolupráce s Evropany vyplatila,“ zdůrazňuje Jireš.

To se však podle Hodera Evropě zatím nedaří. „Madeleine Albright sice ráda říká, že více než dvacet let po konci komunismu jsou ČR a její sousedé již plnoprávnými partnery USA, a ne učni, kteří musí čekat na pozornost mocností. Relativně vstřícná politika USA vůči putinovskému Rusku však dále potvrdí, že visegrádský hlas není ve Washingtonu příliš slyšet,“ vysvětluje.

Evropská očekávání

První gratulace na účet staronového prezidenta již zaznívají z úst evropských představitelů.

„Spojené státy jsou klíčovým strategickým partnerem Evropské unie. Těšíme se na pokračování úzké spolupráce, která byla nastolena s prezidentem Obamou během posledních čtyř let, a která povede k dalšímu posílení bilaterálních vztahů a společnému řešení globálních výzev včetně oblasti bezpečnosti a ekonomiky,“ prohlásil šéf Evropské rady Herman Van Rompuy a předseda Evropské komise José Manuel Barroso ve své společné gratulaci.

Podle obou představitelů Evropské unie by se měla EU a USA snažit o využití „jedinečného potenciálu transatlantického trhu“, který by podpořil růst a zaměstnanost v obou oblastech. Dále by podle Van Rompuye a Barrosa měla pokračovat „intenzivní spolupráce v otázkách zahraniční politiky a prosazování společných hodnot“.

Naději, že se znovuzvolený Obama ještě více zaměří na svého evropského partnera, vyjádřil šéf Eurogroup Jean-Claude Juncker. Podle něj se během prvního funkčního období američtí prezidenti věnují spíše „turbulentním“ domácím problémům a teprve po svém znovuzvolení tíhnou ke „znovuobjevení evropské identity“.

„Vždycky je snazší vytvořit si bližší pracovní vztah s americkým prezidentem, když začíná svůj druhý mandát,“ vysvětlil Juncker.

Blahopřání staronovému prezidentovi poslal i britský premiér David Cameron. „Srdečné gratulace mému příteli Baracku Obamovi,“ sdělil na Twitteru a dodal, že se již těší na další spolupráci.

Stanoviska

„I když je známo, že moje srdce spíše bije na straně pravé než na straně levé, tak bych rád pogratuloval prezidentovi Baracku Obamovi,“ řekl Radiožurnálu prezident Václav Klaus a dodal, že Česká republika podle něj cítí jistou kontinuitu a dovede si představit, jak budou vzájemné vtahy se Spojenými státy dále vypadat. „To je myslím pozitivní hodnota a věřím, že s prezidentem Obamou budeme v dobrých a přátelských vztazích, jako tomu bylo dosud.“ 

„Blahopřeji panu Baracku Obamovi k vítězství v prezidentských volbách. Spolupráce mezi administrativou prezidenta Baracka Obamy a českou vládou intenzivně funguje a věřím, že můžeme na tyto dobré vztahy v dalších letech navázat. Spojené státy jsou jedním z klíčových partnerů České republiky, jsme spojenci v rámci Severoatlantické alianci, sdílíme stejné hodnoty jako je svoboda a demokracie. Baracku Obamovi přeji mnoho sil do dalšího funkčního období,“ vzkázal novému americkému prezidentovi český premiér Petr Nečas.

„Je to nepochybně odpovědná a dobrá volba i pro Evropu a celý svět, ve kterém hrají USA velmi důležitou roli. Američtí voliči při svém rozhodování ocenili reálné úspěchy Obamova vládnutí. To, jakým způsobem prezident zvládnul důsledky finanční krize,“ uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

„Vítězství Obamy je lepší zprávou pro EU a arabský svět,“ sdělil ČTK předseda KSČM Vojtěch Filip. „Bylo by však iluzorní si myslet, že zvolení Baracka Obamy přinese zklidnění na mezinárodní politické scéně," dodal.