Obama chystá miliardu dolarů na obranu Evropy

zdroj: Evropská rada.

Americký prezident Barack Obama chystá posílení vojenské přítomnosti USA v Evropě. Spojené státy chtějí na operaci vyčlenit miliardu dolarů, oznámil Bílý dům.

„Fond pro zajištění Evropy“, ze kterého budo operace financovány, Obama představí během své dnešní návštěvy v Polsku. Peníze mají být součástí Zámořského rezervního operačního fondu – válečného fondu, ze kterého USA čerpají peníze pro operace v Iráku a Afghánistánu. Využítí prostředků ale musí nejprve schválit Kongres. 

„Přehodnocujeme naši vojenskou přítomnost v Evropě ve světle nových bezpečnostních výzev na evropském kontinentu,“ uvedl Bílý dům. „Tyto snahy nepůjdou na úkor jiných obranných priorit jako je náš závazek týkající se znovunastolení rovnováhy v asijsko-tichomořské oblasti.“

Peníze by měly být určeny na zvýšení počtu vojenských cvičení, nejrůznější výcvikové mise a rovněž trvalé nasazení pozemních a leteckých sil na kontinentu. Už nyní je zřejmé, že půjde o největší dosavadní závazek Obamovy administrativy vůči Evropě.

Obama se sejde s Porošenkem

Obama se v Polsku účastní 25. výročí prvních částečně svobodných voleb v Polsku v roce 1989, které vedly k pádu komunismu. Při té příležitosti se setká s desítkou prezidentů členských států NATO ze střední a východní Evropy včetně českého prezidenta Miloše Zemana.

Polský prezident Bronislaw Komorowski po setkání s Obamou slíbil, že i jeho země zvýší výdaje na obranu ze současných 1,95 procenta hrubého domácího produktu na dvě procenta. Jako jeden z mála členských států NATO tak splní požadavky aliance.

Do Varšavy přicestoval i nedávno zvolený ukrajinský prezident Petro Porošenko. S Obamou bude ve středu jednat o situaci ve své zemi. „Chceme zprostředkovat dialog mezi vládou a separatisty,“ řekl americký prezident. 

Celý článek najdete na webu E15.cz.