Nová ukrajinská vláda je připravena podepsat asociační dohodu s EU v březnu

Arsenij Jaceňuk a Catherine Ashtonová; zdroj: Evropská komise

Nová ukrajinská vláda Arsenije Jaceňuka by ráda podepsala asociační dohodu s Evropskou unií během březnového zasedání Evropské rady. Chce tak mimo jiné posílit svou pozici vůči Moskvě. Bruselské redakci EurActivu to včera sdělil ukrajinský velvyslanec při EU Konstantin Jelisejev.

Podpis asociační dohody posílí Ukrajinu vůči Moskvě, která vyvíjí na nové představitele Kyjeva stále větší tlak, řekl bruselské redakci EurActivu ukrajinský velvyslanec při EU Konstantin Jelisejev před včerejším setkáním s vysokými unijními představiteli.  

Podpis této dohody o přidružení k EU měl původně proběhnout na listopadovém summitu Východního partnerství ve Vilniusu. Ukrajinská vláda nicméně před summitem oznámila, že se rozhodla ukončit přípravy podpisu dohody a v reakci na toto rozhodnutí vyšly do ulic desetitisíce protestujících. Násilnosti vyvrcholily během minulého týdne, kdy přišly o život desítky lidí.

Včera (27. února) získala podporu nová přechodná koaliční vláda, v jejímž čele je jeden z vůdců opozice proti Janukovyčkovi proevropský Arsenij Jaceňuk. Právě jeho kabinet by chtěl podle Jelisejeva podepsat asociační dohodu na příštím summitu Evropské rady, který se uskuteční 20.-21. března.

Pět důvodů

Podle Jelisejeva vede k urychlenému podpisu dohody vládu hned pět důvodů. Zaprvé půjde o odpověď na hlavní požadavek protestujících na kyjevském Majdanu. Ti vyšli poprvé do ulic právě v reakci na rozhodnutí kabinetu Mykolaje Azarova nepodepsat dohodu o přidružení k EU.  

Zadruhé podpis dohody posílí pozici nových představitelů Kyjeva vůči Moskvě. Ruský prezident Vladimir Putin údajně nařídil vojenský výcvik v centrálních a západních oblastech země blízko ukrajinské hranice. Podle Moskvy však výcvik nemá s událostmi na Ukrajině nic společného a Putin plánuje spolupracovat s novým ukrajinským kabinetem.

Rychlý podpis dohody měl však také podle Jelisejeva zabránit tomu, aby se toto téma stalo faktorem nadcházejících prezidentských voleb. Ty proběhnou 25. května. Asociační dohoda by dále měla sloužit jako základ pro reformy, které jsou potřebné, aby země dostala finanční pomoc ze zahraničí. Ukrajinu trápí naléhavé ekonomické problémy.

V neposlední řadě by pak měla sloužit k potvrzení ukrajinské teritoriální integrity. Dnes v noci se několik desítek proruských ozbrojenců nakrátko zmocnilo mezinárodního letiště v Simferpolu, vzápětí se však stáhli. Ráno pak zablokovali okolí vojenského letiště Belbek na ukrajinském Krymu.

Přehled dění na Ukrajině si přečtěte v našem fact sheetu.

Autor: EurActiv.com, Anna Kuznická