Nová obchodní dohoda postihne miliony lidí s AIDS, varují lékaři

Dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a Indií, která je před podpisem, podle organizace Lékaři bez hranic výrazně omezí přístup pacientů v rozvojových zemích k levným lékům na AIDS.

Jde o to, že nová smlouva má podle Lékařů bez hranic zredukovat prodej generických léků na AIDS, které jsou vyráběny v Indii a nepodléhají v současnosti tak přísným pravidlům na patentovou ochranu.

Evropská unie pod tlakem silných farmaceutických firem prosazuje zpřísnění patentové ochrany na asijských trzích tak, aby společnostem ve vyspělých státech zbylo dost prostředků na výzkum a vývoj nových léčiv (který výrobci „generik“ platit nemusí).

Lékaři bez hranic se ale obávají, že prosazování této politiky i v případě léků na AIDS by mohlo výrazně zasáhnout milióny pacientů v rozvojových zemích. Proto tato organizace odeslala otevřený dopis komisaři pro obchod Karlu de Guchtovi, ve kterém ho žádá, aby léky umožňující tzv. antiretrovirální terapii, jež znamenala „revoluci v léčbě AIDS“, vyjmul z obchodní dohody mezi EU a Indií.

Podle lékařů bez hranic je součástí připravované smlouvy zpřísnění zákona o patentové ochraně, který v Indii od roku 2005 umožňuje levnou výrobu léků a pacientům i lékařům dává právo napadnout „neopodstatněné zneužívání patentů“ farmaceutickými společnostmi.

Tido von Schoen-Angerer, výkonný ředitel Lékařů bez hranic, upozorňuje, že Indie hraje při zásobování rozvojového světa generickými léčivy naprosto zásadní roli. Například Lékaři bez hranic čerpají 80 % medikamentů pro antiretrovirální terapii právě z indických zdrojů. Devět z deseti lidí nakažených virem HIV v zemích „s nízkým nebo středním příjmem“ používá indické léky, tvrdí Schoen-Angerer.

„Bojíme se, že nová dohoda mezi Indií a EU obsahuje pasáže, které naruší pokrok dosažený v posledních letech (…), což by mělo strašlivé důsledky pro lidi, kteří v Indii a zbytku rozvojového světa potřebují přístup k levným lékům,“ uvedl šéf Lékařů bez hranic.

V dopise, který byl odeslán nejen komisaři pro obchod ale také Andrisi Piebalgsovi, který má v evropské exekutivě na starost rozvojovou pomoc, Lékaři bez hranic  žádají, aby se doba patentové ochrany léků neprodlužovala na více než 20 let a usnadnil se tak přístup společností produkujících generika na trh.

Podle ředitele Lékařů bez hranic je udržení konkurence na trhu s generiky v Indii otázkou „života a smrti“ pro řadu pacientů v rozvojovém světě.