Nepřátelská akce EU nezůstane bez odpovědi, reaguje Rusko na sankce proti hackerům

© Pixabay.com

Rusko pohrozilo reciproční reakcí na sankce, které ve čtvrtek přijala Evropská unie vůči ruským občanům a státním organizacím, u kterých dospěla k závěru, že se dopustili kybernetických útoků. „Nepřátelská akce EU nezůstane bez odpovědi. V diplomacii je vše zrcadlové,“ uvedla dnes podle tiskové agentury TASS ruská diplomacie.

EU podle Moskvy volí politiku jednostranného nátlaku a restrikcí místo seriózního jednání o urovnání rozporů a o zvýšení vzájemné důvěry. Moskva několikrát nabízela Bruselu dialog o problémech budících znepokojení, ale Brusel dal podle ruských diplomatů přednost sankcím, „cynicky vysvětlovaným jako pokrok v mezinárodní bezpečnosti a stability ve virtuálním prostoru“. Takový přístup podle Rusů nepovede k „nastolení pořádku, založeného na pravidlech“, ale naopak k novým rozporům a chaosu.

Unijní země o půl roku prodloužily hospodářské sankce proti Rusku

Státy Evropské unie dnes formálně schválily půlroční prodloužení hospodářských sankcí uvalených na Rusko za jeho přístup ke krizi na východě Ukrajiny.

Unijními sankcemi má být postiženo celkem šest osob a tři subjekty pocházející z Ruska, Severní Koreje a Číny. Omezující opatření zahrnují zákaz cestování a zmrazení majetku. Osoby a subjekty z EU kromě toho nesmí osobám a subjektům zařazeným na sankční seznam zpřístupňovat finanční prostředky.

Sankce se podle Bruselu mimo jiné týkají čtyř pachatelů předloňského nezdařeného hackerského útoku proti Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), z něhož Nizozemsko a Británie obvinily ruskou vojenskou rozvědku GRU. OPCW, která sídlí v Haagu, v době útoku analyzovala vzorky nervově paralytické látky novičok, jež byla v březnu použita v jihoanglickém Salisbury při neúspěšném atentátu na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji.

Rusku je připisován i kybernetický útok pomocí viru NotPetya. Virus v létě 2017 ochromil počítačové systémy společností po celém světě včetně farmaceutické Merck nebo rejdařské Maersk a způsobil škody v řádu miliard dolarů.

Podle ruského ministerstva zahraničí je rozhodnutí o uvalení sankcí politické. „Opět vše udělali bez důkazů, pod vymyšlenou záminkou o účasti na jakýchsi počítačových incidentech v minulosti. Politická podstata tohoto kroku je zjevná,“ tvrdí ruské prohlášení, o kterém informovala agentura.

Visegrádská čtyřko, jsi připravena na kyberútok?

Kybernetický prostor rozhodně není bezpečný. S útoky se setkávají firmy, úřady, ale také média. Země Visegrádu se proto vyzbrojily odborníky a novými strategiemi, které je mají ochránit.