Německou ministryni zahraničí čeká cesta do Moskvy i Kyjeva

© EPA

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková pojede příští týden do Moskvy jednat o napjaté situaci kolem Ukrajiny. Řekla to dnes novinářům před schůzkou s kolegy ze zemí Evropské unie, kteří ve francouzském Brestu jednají mimo jiné i o možnostech aktivněji zapojit sedmadvacítku do dialogu s Ruskem. Baerbocková se podle prohlášení jejího ministerstva v pondělí vydá také do Kyjeva. Podle šéfky německé diplomacie se nedal čekat průlom od prvních jednání tento týden a je klíčové pokračovat v kontaktech mezi Západem a Moskvou.

„Diplomacie v době krize ze své podstaty vyžaduje vytrvalost, trpělivost a pevné nervy,“ prohlásila Baerbocková s odkazem na nulové sblížení postojů obou stran po sérii rozhovorů z tohoto týdne.

Šéfka německé diplomacie příští týden zamíří do Kyjeva a poté do Moskvy, aby v těchto metropolích jednala o rusko-ukrajinském konfliktu. V Kyjevě se má podle mluvčího německého ministerstva zahraničí setkat s prezidentem Volodymyrem Zelenským a se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou. Ruská vláda uvedla, že ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se poprvé osobně setká se svou novou německou kolegyní v úterý.

Baerbocková už dříve zdůraznila potřebu dialogu s Moskvou, pokud se má snížit napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko však označilo rozhovory se západními mocnostmi z tohoto týdne za zklamání. Dnes dal Lavrov na tiskové konferenci jasně najevo, že Moskva chce jednat především s Washingtonem. Berlín však doufá, že rozhovory budou pokračovat, řekl, dnes mluvčí německé vlády.

Západní země v čele se Spojenými státy a Severoatlantickou aliancí v pondělí a ve středu odmítly ruské požadavky na záruku, že Ukrajina se nikdy nestane členem NATO, a na stažení aliančních jednotek a zbraní ze zemí východního křídla bloku. Naopak chtějí po Rusku, aby uklidnilo situaci u hranic s Ukrajinou, kde má na 100 000 vojáků a bojovou techniku. Moskva odmítá, že by chystala invazi, avšak na plán dalších rozhovorů zatím nekývla a vzala si čas na rozmyšlenou.

Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová dnes zdůraznila, že NATO Moskvě nedovolí alianci vydírat a že nebude akceptovat snahy Ruska vetovat rozšíření NATO. „Rusko nemá veto v otázkách týkajících se aliance a nemůže nás vydírat. Tyto červené linie musí být jasné ve všech nastávajících rozhovorech,“ řekla ministryně poslancům. „Ale mezi těmito červenými liniemi a vojenským konfliktem existuje velký prostor, který musíme využít,“ dodala ministryně a oznámila také, že se příští týden v Berlíně setká s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.