Návštěva Kyjeva i Buči. Ukrajina hostí von der Leyenovou, Borrella a Hegera

Ursula von der Leyenová, Josep Borrell a Eduard Heger při návštěvě Buči © EPA-EFE

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, šéf unijní diplomacie Josep Borrell a slovenský premiér Eduard Heger dnes po poledni dorazili vlakem do Kyjeva. Informovala o tom agentura DPA.

Lídři ráno oznámili na Twitteru, že jsou na cestě, což doplnili fotografiemi na blíže neurčeném vlakovém nástupišti vedle soupravy nesoucí barvy ukrajinské vlajky. Ve vlaku s nimi do ukrajinské metropole přijel také velvyslanec EU na Ukrajině Matti Maasikas, který se opět usadí na znovuotevřeném zastupitelském úřad EU v ukrajinské metropoli. Diplomat město opustil krátce po zahájení ruské invaze.

Von der Leyenová ve vlaku řekla, že její cesta do Kyjeva je „jasným signálem naší podpory pro Ukrajince“. Návštěvou chce dát podle svých slov naději, pokud jde o možnost budoucího členství Ukrajiny v EU, ačkoliv cesta východoevropské země do EU je nyní nejistá a i v případě pozitivního přístupu členských států by trvala poměrně dlouho, podotýká DPA. Šéfka EK nicméně řekla, že by Ukrajina po válce měla být demokratickou zemí.

EU apeluje na Čínu, aby zastavila Putina. Peking o tom nechce mluvit

Summit EU a Číny zásadní posun nepřinesl. Podle šéfa unijní diplomacie Borrella se Čína o Ukrajině nechtěla vůbec bavit. Jednání tak označil za „dialog hluchých“.

EU znovuotvírá zastupitelský úřad

Leyenová, Borrell a Heger se v Kyjevě sejdou s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a premiérem země Denysem Šmyhalem a podle slovenského premiéra budou jednat mimo jiné o možnostech pomoci Ukrajině proti pokračujícímu útoku Ruska. Heger dnes krátce před příjezdem oznámil, že Slovensko poskytlo Ukrajině svůj systém protivzdušné obrany S-300.

Trojice evropských lídrů je na Ukrajině první podobně vysoce postavenou evropskou delegací od víkendu, kdy vešly ve známost zločiny spáchané ruskými okupačními jednotkami na civilním obyvatelstvu ve městě Buča a v dalších obcích v okolí Kyjeva. Povraždění několika stovek lidí vyvolalo silné mezinárodní odsouzení. USA, Británie i Evropská unie již schválily další protiruské sankce.

Borrell oznámil, že cílem cesty je rovněž znovuotevření zastupitelského úřadu EU v Kyjevě jímž chce dát sedmadvacítka najevo, že „Ukrajina existuje, má svoje hlavní město, vládu a zastupitelství jiných zemí“ a že je země stále pod kontrolou tamních úřadů.

Borrell rovněž oznámil, že hodlá vymezit 7,5 milionu eur na podporu ukrajinského vyšetřování, které se týká možných válečných zločinů spáchaných ruskou armádou v Buči i jinde na Ukrajině.

Velvyslanec Maasikas působil s malým týmem v Kyjevě až do ruské invaze, den po začátku války však úřad opustil a pokračoval v práci z města Řešov (Rzeszów) na jihovýchodě Polska.

Fiala ještě za obléhání

Kyjev navštívil v polovině března český premiér Petr Fiala společně se svým slovinským protějškem Janezem Janšou a polským ministerským předsedou Mateuszem Morawieckim. Tato trojice se nicméně vydala do ukrajinské metropole ještě ve chvíli, kdy byla částečně obklopena ruskými vojsky a čelila ostřelování. Ruští vojáci se nyní ze severu Ukrajiny zcela stáhli a přeskupují se.

Minulý pátek byla v Kyjevě rovněž předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová, někteří členové evropské legislativy se účastní také dnešní cesty.

Z Ukrajiny mohou utéct ještě miliony lidí, varuje expert

Z Ukrajiny mohou před válkou uprchnout ještě miliony lidí a Evropa se na to musí připravit. V rozhovoru se zahraničními novináři to řekl rakouský expert na migraci Gerald Knaus. Vyzval ke vytvoření leteckého mostu a speciálního fondu.