Frattini: WikiLeaks? Je to „11. září“ světové diplomacie

Franco Frattini, italský ministr zahraničí; zdroj: Evropská komise.

Tajné informace americké diplomacie zveřejněné na serveru WikiLeaks přijímá většina evropských státníků zatím s klidem. A to i přestože řadu z nich Američané hodnotí dosti nevybíravým způsobem.

Základním atributem diplomacie je diskrétnost. Pokud se někomu nepodaří udržet své důvěrné zprávy v tajnosti, je to rána nejen pro všechny jeho partnery, ale hlavně pro něho. Tak by se daly shrnout dosavadní reakce evropských představitelů na únik diplomatických zpráv americké administrativy, které od neděle (29.listopadu) zveřejňuje server WikiLeaks.

Podle švédského ministra zahraničí Carla Bildta, jehož jméno se v depeších amerických diplomatů zatím neobjevilo, poškodí kauza WikiLeaks světovou a zejména americkou diplomacii.

„Toto poškodí diplomacii na celém světě. Oslabí to diplomacii obecně, ale na prvním místě tu americkou. Svět nebude bezpečný jako dřív,“ řekl Bildt.

„Potřebujeme tajnou komunikaci mezi státy a vládami… Pokud tyto diplomatické kanály podkopete, jako se stalo nyní, podkopáváte zároveň možnosti, jak předcházet otevřeným konfliktům a podporovat stabilitu.“

Mluvčí francouzské vlády François Baroin řekl, že Francie je solidární s americkou vládou, a zdůraznil potřebu chránit státní tajemství, která se netykají jen bezpečnosti státu, ale i jeho občanů.

Podle mluvčí britské vlády „vyzrazení depeší ohrožuje národní bezpečnost Spojených států, Velké Británie i dalších“.

„Je to sen každého historika. Je to noční můra každého diplomata,“ poznamenal britský historik a politolog Timothy Garton-Ash, podle kterého se ale na WikiLeaks zatím objevily jen středně utajované dokumenty.

Italský premiér Silvio Berlusconi, kterého Američané v depeších popisují jako "stařeckého playboye" (geriatric playboy) se podle svých slov při čtení zveřejněných dokumentů „dobře zasmál“. Jeho italský ministr zahraničí Franco Frattini nicméně sdílí obavy svého švédského protějšku a odhalení na WikiLeaks přirovnal k „11. září světové diplomacie“.

Německo a Angela"Teflon" Merkel

Vládní představitelé Německa zatím spíše bagatelizují možné dopady odhalených dokumentů na vzájemné německo-americké vztahy. A to přestože je američtí diplomaté ve svých interních zprávách vůbec nešetří a využívají navíc řady informátorů přímo z řad nejvyšších německých politických kruhů.

Magazín Der Spiegel, kterému vedle dalších světových deníků server WikiLeaks od neděle poskytuje získané dokumenty, včera (29. listopadu) zveřejnil depeše z amerického velvyslanectví v Berlíně. Vyplývá z nich například, že německá kancléřka Angela Merkel je jako „teflon“, protože se toho na ní moc neudrží.

„Když bude zahnána do rohu, může být neústupná, vyhýbá se ale riziku a je zřídka kreativní,“ charakterizovala ambasáda kancléřku před jejím setkáním s americkým prezidentem Barackem Obamou loni v dubnu v Baden-Badenu.

"Westerwelle není Genscher"

Na jméno nemohou Američané přijít německému vicekancléři a ministrovi zahraničí Guido Westerwellemu. Podle amerických diplomatů včetně velvyslance Philipa Murphyho je Westerwelle nekompetentní, agresivní ješita, který je pro své kritické názory na USA zátěží pro vzájemné vztahy.

„Není to žádný Genscher,“ porovnal ho podle Spiegelu Murphy opakovaně s někdejším dlouholetým šéfem německé diplomacie Hansem-Dietrichem Genscherem, který byl spolu s exkancléřem Helmutem Kohlem hlavním architektem německého sjednocení, a současně jeden z Westerwelleho předchůdců ve vedení německých svobodných demokratů (FDP).

Favoriti z obrany a financí

Vysoce si američtí diplomaté v Berlíně naopak prý cení ministra obrany Karla-Theodora zu Guttenberga, který je podle nich „zahraničněpolitický expert, stoupenec transatlantické spolupráce a blízký a známý přítel USA“, cituje z korespondence Der Spiegel. Často se údajně schází s americkými zástupci, jimž si stěžuje na Merkelovou a pomlouvá Westerwelleho, dodává magazín.

Za blízkého spojence je považován i ministr financí Wolfgang Schäuble, oceňovaný hlavně za spolupráci při boji proti terorismu. V době, kdy vedl resort vnitra, předali Němci podle Spiegelu tajně Američanům osobní údaje lidí, kteří se akreditovali na mistrovství světa ve fotbale v Německu 2006, aby si americké úřady mohly prověřit, zda mezi nimi nejsou jimi hledaní teroristé.

Informace z WikiLeaks podle Spiegelu ukazují, že si americké velvyslanectví v Berlíně udržuje informátory podobně jako tajné služby. „Dobře umístěný zdroj“ z FDP pro Američany například získával detailní zprávy z koaličních rozhovorů při sestavování současné německé vlády.

Velvyslanec Philip Murphy aktivity pracovníků americké ambasády označil za normální; jsou prý obvyklé všude ve světě. „Neudělali nic špatného a já se nebudu omlouvat za nic, co udělali,“ řekl týdeníku velvyslanec o svých podřízených.

Podle belgického ministra zahraničí Stevena Vanackereho ale USA „zašly příliš daleko“ ve směšování role diplomatů a špionů.