Napětí před ukrajinskými volbami roste. Dočkáme se další krize?

Ukrajinská premiérka Julia Tymošenko varovala před nacházejícími prezidentskými volbami svého hlavního rivala Viktora Janukoviče, že napadne jejich výsledky u soudu v případě, že bude mít podezření z manipulací ve volebních místnostech.

Již tuto neděli – 17. ledna se na Ukrajině uskuteční první kolo prezidentských voleb, jejichž průběh bude celá Evropa sledovat s napětím. Pokud by se totiž tato země dostala do ještě hlubší politické krize, než v jaké vězí teď, jen těžko by se dokázala vypořádat s obrovskými ekonomickými problémy. Hospodářský kolaps státu klíčového pro tranzit energetických surovin do Evropy je to poslední, co by si Unie mohla přát.

Necelý týden před volbami je atmosféra dost „vyhrocená“. Do útoku přešla především současná premiérka Julia Tymošenko, když označila osoby, které podporují jejího hlavního soupeře Viktora Janukoviče za „oligarchický mor“. Má tím na mysli především ocelářského magnáta Rinata Akhmetova a další průmyslníky z východu Ukrajiny.

Julia Tymošenko svého soka také upozornila, že jakýkoliv pokus o podvod při nadcházejících volbách bude mít soudní dohru. „Pokud objevíme podvody, nebudeme schopni dosáhnout čestného výsledku nebo přímo prokážeme falšování, nezbude nám, než se obrátit na soud,“ uvedla Tymošenko.

Premiérka dobře zná Janukovičovy slabiny a snaží se jich využít. Jednou z nich je jeho nepřesvědčivost při veřejných vystoupeních, a proto Tymošenko navrhla, aby se před volbami utkali v televizní debatě. Janukovičův tábor to ale odmítl. „Pokud o sobě říká, že by byl silným prezidentem, musí aspoň dokázat, že není zbabělec a nebojí se debatovat,“ uvedla Tymošenko.

Blízká spolupracovnice Janukoviče z jeho Strany regionů Anna Herman kontrovala tím, že její šéf chce bojovat „opravdovými činy a ne krásnými slovy“. „Pokud by se konalo mistrovství světa v nesplněných slibech, Julia Tymošenko by neměla konkurenci,“ přisadila si Herman.

Zatím není jasné, koho by si v čele Ukrajiny přálo Rusko, které v roce 2004 otevřeně podporovalo Janukoviče, – dnes totiž oficiálně dává od ukrajinských voleb ruce pryč. Pozorovatelé však naznačují, že tentokrát by Moskva mohla stranit spíš Julii Tymošenko. Každopádně na výsledek voleb by postoj Ruska neměl mít významný vliv.

Připomeňme jen, že Viktor Janukovič byl hlavním poraženým v tzv. oranžové revoluci před pěti lety, kdy po masových protestech do křesla prezidenta dosedl Viktor Juščenko a premiérkou se stala Julia Tymošenko. Od té doby se ovšem oranžová revoluce „utopila“ v osobních sporech mezi Tymošenko a Juščenkem (jeho popularita je tak nízko, že nemá šanci na znovuzvolení).

První kolo prezidentského klání začíná na Ukrajině tuto neděli – 17. ledna a i když se přihlásilo 18 kandidátů, do druhého kola (7. února) mohou pravděpodobně postoupit pouze dva: Tymošenko a Janukovič.

(EurActiv s Reuters)