Na řeckých hranicích je více než 13 tisíc běženců. Česko chce nabídnout pomoc

© Shutterstock

Situace v Řecku nadále eskaluje. K řecké hranici podle Mezinárodní organizace pro migraci dorazilo již 13.000 běženců.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nabídne na mimořádné středeční schůzce ministrů vnitra Evropské unie k otázce migrace Řecku humanitární i finanční pomoc. Pokud to bude potřeba, pošle Česká republika na řecko-turecké hranice policisty. Hamáček to dnes uvedl na facebooku.

O svolání schůzky ministrů vnitra požádal místopředseda Evropské komise odpovědný za migraci Margaritis Schinas poté, co Ankara minulý pátek oznámila, že přestává syrským a dalším migrantům na svém území bránit v cestě do Řecka či Bulharska. Řecko poté kvůli desítkám tisíců lidí snažícím se překročit hranici vyhlásilo, že na měsíc pozastavuje příjem žádostí o azyl.

Turecko otevřelo migrantům dveře do Evropy. Situace na řecko-tureckých hranicích eskaluje

Více než čtyři tisíce lidí se opakovaně pokusilo překročit řeku Evros na řecko-turecké hranici. Řecká policie proti nim musela tvrdě zasáhnout.

Hamáček uvedl, že na mimořádnou radu ministrů „samozřejmě jede“. „Problém s koronavirem řešíme aktivně, nicméně před námi jsou i jiné akutní výzvy. Tou hlavní je kritická situace na řecko-turecké hranici, kam přes Turecko proudí desetitisíce migrantů. Turci jim nebrání a Řekové jsou na to sami,“ uvedl Hamáček.

Česká republika je podle něj připravena Řekům pomoct. „I pro nás je klíčové, aby Řecko zvládlo masy volně proudících nelegálních migrantů zastavit,“ zdůraznil. Prostřednictvím hasičů podle Hamáčka Česko nabídne okamžitou humanitární pomoc a finanční podporu z programů ministerstva vnitra. „Pokud to bude potřeba, pošleme na řecko-tureckou hranici i naše policisty, jako jsme to před několika lety udělali, když krizi na hranicích čelily balkánské země,“ uvedl.

EU na prahu další migrační krize? Borrell svolal mimořádné zasedání Rady

Od pátku roste na turecko-řecké hranici napětí. Ankara se nechala slyšet, že už nadále nebude bránit migrantům v překračování vnější hranici EU, což spustilo snahu tisíců z nich dostat se do Řecka. Rada EU kvůli tomu mimořádně zasedne.

Evropská unie řešila migrační krizi zejména před rokem 2016, než uzavřela dohodu s Tureckem, které výměnou za finanční pomoc nechávalo migranty na svém území. Po vyhrocení konfliktu v Sýrii, kde zemřelo několik desítek tureckých vojáků, však turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že od dohody odstupuje.

Řecko se nenechá vydírat

Řecká policie a armáda od soboty k pondělnímu večeru zabránily asi 24.000 pokusům o ilegální překročení hranice z Turecka migranty a zatkly kvůli tomu na 183 běženců. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na řecké úřady. Do oblasti řecko-turecké hranice jedou dnes vrcholní představitelé EU, kteří se snaží řešit spor s Ankarou poté, co Turecko koncem minulého týdne přestalo bránit migrantům v odchodu dále do Evropy.

„Ilegálně nikdo hranice přecházet nebude, děláme jen svoji práci, řecké hranice jsou také hranice Evropy,“ řekl dnes podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, když dorazil do přístavního města Alexandrupoli nedaleko hranic s Tureckem. „Řecko se nenechá vydírat,“ dodal premiér s odkazem na tlak Ankary, která se otevřením své části hranice snaží přimět EU k další pomoci Turecku kvůli migrantům. Těch Turecko kvůli válce v Sýrii přijalo na 3,7 milionu.

Švédsko-řecký „migrační tandem“ musí dostat členské státy k jednacímu stolu

Nová Evropská komise má před sebou těžký úkol – nalézt fungující a dlouhodobé řešení v migrační a azylové politice a myslet při tom na členské státy. Pokoušet se o to budou eurokomisaři Margaritis Schinas a Ylva Johanssonová.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dorazilo do sobotního večera k řecké hranici v Turecku nejméně 13.000 běženců. K dnešku jich tam bude více, ale spolehlivé údaje nejsou k dispozici. Turecké ministerstvo vnitra sice dnes uvedlo, že jich tam je 130.469. Atény ale Ankaru viní ze lživé kampaně.

Řecko poslalo už v pátek na hranice více policistů i vojáky. Ti i za pomoci slzného plynu a vodních děl jen v noci na dnešek odvrátili více než 5000 pokusů o ilegální překročení hranic a 45 migrantů zatkli, uvedla dnes řecká média. Podle ní jsou zadržení Afghánci, Pákistánci, Maročané a Bangladéšané.

Napětí na turecko-řecké hranici se vyhrotilo poté, co ve čtvrtek večer Ankara oznámila, že už nebude bránit migrantům v odchodu do EU. Přestala tak dodržovat dohodu s Bruselem z roku 2016, v níž slíbila pomoci zastavit migrační vlnu do unie výměnou za finanční pomoc z Bruselu.

EU se nyní snaží přimět Ankaru, aby se k dodržování dohody vrátila. Do Turecka dnes míří šéf unijní diplomacie Josep Borrell a v pondělí s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem jednal bulharský premiér Bojko Borisov. Ten se podle serveru Euractiv snažil dojednat na pátek schůzku Erdogana, Mitsotakise, německé kancléřky Angely Merkelové a chorvatského premiéra Andreje Plenkoviče, jehož země nyní EU předsedá. Erdogan ale podle Borisova vyjádřil neochotu sedět u jednoho stolu s řeckým premiérem.

2020: Reforma azylové politiky zůstává na mrtvém bodě

Jednou z nejkomplikovanějších a nejkontroverznějších agend Evropské unie je azylová a migrační politika a s ní spojená ochrana vnějších hranic. Podaří se v letošním roce institucím a členským státům nalézt dohodu na dlouhodobém společném řešení?

Po schůzce s Borisovem v pondělí Erdogan podle agentury Reuters také prohlásil, že odmítl další miliardu eur, kterou mu na pomoc se zvládáním migrace údajně nabídla Evropská unie. „Řekli nám: ‚Pošleme vám miliardu eur.‘ Koho se snažíte oklamat? Už tyto peníze nechceme,“ řekl Erdogan.

Stejně jako řecká vláda kritizoval Erdogana kvůli nátlaku na EU rakouský kancléř Sebastian Kurz, který zároveň vyzval země EU, aby se společně postavily za Řecko. „Tohle není náhoda, to je organizované,“ řekl dnes Kurz novinářům ve Vídni. „Erdogan ty lidi používá jako zbraň k nátlaku na EU,“ dodal s tím, že pokud unie podlehne nátlaku Erdogana, čeká ji další migrační vlna. „A to bude konec volného pohybu osob v EU,“ varoval Kurz.