Na 80 tisíc občanů EU se chce kvůli koronaviru vrátit ze třetích zemí zpět do Evropy, uvedla Komise

© Shutterstock

V souvislosti s pandemií koronaviru, kvůli které dochází v Evropě k uzavírání hranic, se chce zpět domů do členských států vrátit ze zemí mimo EU asi 80 tisíc unijních občanů.

Dnes to uvedl mluvčí Evropské komise, podle něhož je jejich návrat zcela v rukou členských zemí. Komise dnes zároveň zopakovala, že členské státy by měly v souvislosti se zavedenými kontrolami vnitřních hranic co nejvíce usnadnit návrat domů občanům dalších zemí EU.

„Poslední souhrnné údaje, které máme od členských států, které je mají z kontaktů ze svými občany, hovoří přibližně o 80 tisících lidí, ale může se to změnit,“ řekl dnes novinářům mluvčí Peter Stano.

Zajištění jejich návratu je v první řadě na jednotlivých zemích, jimž může Brusel podle mluvčího pomáhat například v rámci kontaktů s úřady třetích zemí.

The Capitals: Unie pozastavuje vývoz zdravotnického zboží do třetích zemí

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

Uzavřeny budou i vnější hranice EU

Unijní lídři se v úterý prostřednictvím videokonference shodli na uzavření vnějších hranic evropského bloku, na jehož území budou mít obyvatelé cizích států přístup jen v nutných případech. Opatření začne platit ihned poté, co jej zavedou všechny státy na vnějších hranicích EU.

Prezidenti a premiéři unijních zemí souhlasili rovněž s doporučeními EK pro kontroly na vnitřních hranicích. Podle Komise by mimo jiné měly státy na jejich základě co nejvíce usnadnit návrat domů občanům jiných unijních zemí.

Předsedové vlád schválili návrh Komise na uzavření vnějších hranic EU

Na uzavření vnějších hranic Evropské unie na 30 dní se dnes shodli premiéři a prezidenti členských zemí EU. Podporu si vysloužili i další unijní návrhy včetně společných nákupů respirátorů a plicních ventilátorů.

Kdo uzavřel vnitřní hranice?

Podle mluvčího komise dosud informovalo Brusel o zavedení kontrol na vnitřních hranicích deset států EU: Česko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Německo, Španělsko, Portugalsko, Dánsko, Estonsko a Litva.

Některé další země včetně Francie naopak omezení pohybu v rámci schengenského prostoru kritizovaly. Nizozemský premiér Mark Rutte po úterní videokonferenci lídrů prohlásil, že by zavedení kontrol na vnějších hranicích mohlo země uvnitř EU přesvědčit, aby své kontroly rušily.

Komise však podle mluvčího nehodlá státy přesvědčovat o uvolnění režimu na vnitřních hranicích, pouze bude monitorovat, zda kontroly probíhají podle přijatých doporučení.

Hraniční kontroly by měly umožnit průchod zboží, říká Evropská komise

Státy EU by měly zajistit volný průchod zboží přes své hranice, které část z nich uzavírá v rámci prevence šíření koronaviru. Zvláště kamiony s léky či potravinami by neměly být nuceny kvůli hraničním kontrolám čekat, doporučuje Evropská komise.