Moldavsko: proevropská vláda téměř vyjednána

V Moldavsku je na spadnutí vznik nové vlády. Mělo by se tak stát do konce tohoto týdne. Informovala o tom místní média v odvolání na politiky proevropské koalice.

Podle prvního místopředsedy Liberální demokratické strany Moldávie (PLDM) Alexandra Tănaseho by do středy (12. ledna) mělo mít Moldavsko novou vládu. Zbývá už jen vyřešit několik drobností. PLDM je jednou ze tří stran vznikající proevropské koalice.

Úřadující moldavský prezident Marian Lupu poslední den roku 2010 jmenoval lídra PLDM Vladimira Filata budoucím předsedou vlády. Učinil tak na základě voleb z 28. listopadu 2010. Předsedové koaličních stran tzv. Aliance pro evropskou integraci – PLDM, Liberální strany (PL) a Demokratické strany (PD) – by se měli v nejbližší době sejít a doladit poslední detaily příští vlády, prozradil Tănase.

Lídrem Liberální strany (PL) je Mihai Ghimpu, který do listopadových voleb zastával prezidentský post. Ghimpu byl po opakovaných volbách v červenci 2009 zvolen předsedou parlamentu a po odstoupení tehdejšího prezidenta Vladimira Voronina přešly prezidentské pravomoci právě na Ghimpua, který měl dovést zemi k předčasným volbám v roce 2010. Předsedou Demokratické strany (PD) je Marian Lupu, který nyní zastává post předsedy parlamentu a prozatímně i prezidentskou funkci.

Marian Lupu je bývalý komunista, který před opakovanými volbami v červenci 2009 opustil komunistickou stranu (PCRM) a přidal se k opozičnímu táboru. Založil Demokratickou stranu, v opakovaných volbách citelně oslabil PCRM a jeho nová strana se stala součástí Aliance pro evropskou integraci v srpnu 2009. V předčasných listopadových volbách v roce 2010 získala Demokratická strana 15 křesel a Lupu byl považován za jednoho z nejdůležitějších politických hráčů v zemi.

Komunisté se snažili u Lupua znovu získat přízeň, neboť doufali, že se jim podaří s jeho Demokratickou stranou sestavit koalici. Takovému scénáři učinila přítrž až návštěva polského a švédského ministra zahraničí, kteří při rozhovorech s představiteli všech politických stran zjišťovali, zda se země neodchyluje od proevropského směřování.

Rumunský EurActiv informoval, že komunisté se nyní snaží zdiskreditovat a ztrapnit Lupua zveřejňováním různých dokumentů a dohod, které Lupuova PD měla údajně s komunisty vyjednat. Komunisté se snaží prostřednictvím této diskreditační kampaně podkopat vznik proevropské vlády.

Ve vyjednáváních podle Lupua komunisté požadovali vznik koaličního kabinetu pouze na období dvou let, po kterých by se konaly předčasné volby. Komunisté dále trvali na tom, aby se Moldavsko stalo součástí celní unie s Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem, a zároveň aby ustaly snahy o evropskou integraci.

Na druhou stranu Lupuova DP zřejmě nebude nikterak jednoduchým koaličním partnerem proevropské aliance. PD údajně nesouhlasí s Liberální stranou, která navrhuje vznik kompletně nové ústavy. Demokratická strana podporuje pouze změnu ústavního textu ve věci volby prezidenta země, který byl doposud volen parlamentem.

Co se týká rozdělení vládních křesel, PLDM obsadí sedm z celkových 16 křesel, PL a PD budou mít shodně po pěti ministerských postech.