Ministři rozšířili sankce vůči Sýrii, tentokrát zasáhnou i prezidenta Asada

zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Bertil Videt.

Rada ministrů zahraničních věcí se na svém dnešním zasedání v Bruselu shodla na zpřísnění sankcí vůči syrskému režimu, který již dva měsíce násilným způsobem zasahuje proti demonstrujícím občanům. Opatření tentokrát postihnou i syrského prezidenta Bašára Asada a jeho blízké.

Šéfové diplomacií evropské sedmadvacítky se na svém zasedání, které se v těchto dnech (23. – 24. května) odehrává v Bruselu, shodli na zpřísnění sankcí vůči syrskému režimu. Tentokrát na seznam osob, jimž bude zmražen zahraniční majetek a udělen zákaz vycestování do zemí EU, přibude i samotný syrský prezident Bašár Asad a osoby z jeho blízkého okolí. 

Brusel tak navázal na zbrojní embargo a sankční opatření, které vstoupilo v platnost 10. května a jež bylo namířeno na 13 vůdčích představitelů režimu, mezi nimi i na prezidentova bratra a čtveřici bratranců. Podobné sankce již v minulosti zavedly i Spojené státy americké.

„Cílem sankcí je zastavit násilí a donutit Asada, aby souhlasil s reformami. Jejich účelem ale není donutit ho k rezignaci,“ prohlásil bruselský diplomat, kterého citovala agentura AFP. 

Restriktivní opatření jsou reakcí na brutální potlačování protirežimních protestů, které v zemi probíhají již více než dva měsíce.  

Podle pozorování některých organizací, které se zaměřují na dodržování lidských práv, vládním zásahům padlo za oběť již 850 lidí a další tisíce skončily ve vězeňských celách. Jen minulý pátek zemřelo na protestních akcích 44 osob, uvedlo BBC. 

Sankce i vůči Íránu a Libyi 

Zpřísnění sankčního režimu kvůli jadernému programu se na dnešní Radě dočkal i Teherán. Ministři rozšířili stávající seznam osob a dalších subjektů (například firem), jimž byl zmražen majetek v zahraničí nebo na ně byl uvalen zákaz cestování, zhruba o další stovku. 

Sankce začnou platit, jakmile budou zveřejněny v Oficiálním věstníku EU 24. června. 

Podobná opatření přijala Rada i v případě libyjského režimu Muammara Kaddáfího.