Ministři EU schválili tvrdší sankce vůči Íránu, platí ode dneška

EU včera rozhodla o dodatečných sankcích, jimiž chce Írán přimět k novým jednáním o sporném jaderném programu. Zřejmě nejtvrdší bude pro íránskou ekonomiku pozastavení investic do těžby ropy a zemního plynu a zákaz předávání technologií na jejich úpravu. Írán po několika hodinách oznámil, že je připraven „bez podmínek“ obnovit rozhovory o výměně jaderného paliva.

Nová omezení (viz také EurActiv 26.7.2010) jdou výrazně nad rámec sankcí, které v červnu schválila OSN. Ve snaze vytvořit dodatečný tlak, který by íránský režim přinutil k obnovení rozhovorů o programu na obohacování uranu, přijaly během července podobné sankce také Spojené státy.

Unie chce v rámci nových opatření výrazně omezit spolupráci mezi íránskými a evropskými bankami a pojišťovnami. Současně se Unie na Írán obrátila s výzvou k zahájení nového kola jednání o programu na obohacování uranu. Přestože íránští představitelé tvrdí, že program počítá pouze s mírovým využitím, Západ se obává, že jde pouze o zástěrku a Írán ve skutečnosti pracuje na vývoji jaderných zbraní.

Sankce budou ale podle diplomatů účinné pouze v případě, že se podaří přijmout kroky, které zajistí jejich vymahatelnost, což byl v minulosti často problém.

Írán se ale podle oficiálních prohlášení nových opatření neobává. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí v souvislosti s jejich včerejším zavedením prohlásil, že sankce zemi neovlivní. „Sankce jen situaci dále zkomplikují a žádné dopady mít nebudou,“ řekl mluvčí ministerstva Ramin Mehmanparast íránské tiskové agentuře IRNA. „Člověk by si přitom myslel, že pro překonání světové krize je důležité, aby spolu všechny země spolupracovaly,“ dodal.

O uvalení tvrdších sankcí usilovaly v Radě ministrů hlavně Britové, Francouzi a Němci. Britský ministr zahraničí William Hague proto jejich schválení přivítal. „Íránské vládě jsme nemohli poslat jasnější vzkaz – čím déle bude odmítat o svém jaderném programu mluvit (…), tím větší tlak a izolaci může očekávat,“ prohlásil ministr. „Írán si ale může vybrat. Británie a mezinárodní společenství jsou připraveny jednat a jsou stále přesvědčeny, že nejlepší cestu nabízí multilaterální jednání.“

Sankce, jejichž součástí jsou mimo jiné i rozsáhlá omezení spolupráce s íránskou společností zajišťující nákladní leteckou přepravu a se státní lodní společností, začínají podle diplomatů platit ode dneška.

Nejhůře dopadnou sankce zřejmě na íránskou energetiku. Jedná se hlavně o zákaz nových investic a technologické spolupráce v odvětvích úpravy primárních energetických surovin – ropy a zemního plynu. Přestože íránská ekonomika stojí na vývozu energií, země nedisponuje dostatečnými kapacitami na jejich úpravu – chybí jí zařízení na zkapalňování zemního plynu nebo ropné rafinerie.

Sankce počítají také s výrazným omezením „dodávek, prodeje nebo transferu předmětů, materiálů, vybavení, zboží a technologií“, které je možné využít jak pro civilní, tak vojenské účely, včetně softwaru. Unie omezuje také finanční převody a nákupy a prodeje dluhopisů.

Co na to Írán?

Iránský velvyslanec při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (IEAE) několik hodin poté, co Unie oznámila své sankce, tiskové agentuře IRNA sdělil, že Írán je připraven vrátit se bez jakýchkoli dodatečných podmínek k jednání o výměně jaderného paliva.

Írán podle velvyslance Aliho Asghara Soltanieha poslal IEAE dopis, v němž dal najevo „plnou připravenost k jednání o palivu pro teheránský reaktor bez jakýchkoliv dalších podmínek“.

Západ v minulosti Íránu nabídl, že může svůj uran, o kterém íránští představitelé tvrdí, že jej potřebují pro svůj pokusný lékařský reaktor, nechat obohatit v zahraničí (samotný Írán zatím technologií na dostatečné obohacení uranu nedisponuje). Turecko a Brazílie později přišly s návrhem, podle nějž jim Írán pošle 1.200 kg svého nízce obohaceného uranu a na oplátku získá palivové tyče do svého medicínského reaktoru.

Vysoká představitelka EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku baronka Catherine Ashton vyjádření íránských představitelů přivítala, ale dodala, že se chce nejprve seznámit s detaily.

„Podle toho, co zatím vím, se zdá, že tento krok přivítáme (…), musíme se ale seznámit s detaily,“ sdělila baronka novinářům na brífinku po jednání, na němž ministři zahraničí schválili sankce vůči Íránu.

(EurActiv s Reuters.)