Mike Pompeo míří do Evropy, sejde se i s Babišem

Mike Pompeo © EPA

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo vyrazí příští týden na cestu po zemích střední a východní Evropy, kde by měl jednat mimo jiné o ohlášených přesunech části amerických jednotek z Německa. S odvoláním na diplomatické zdroje to dnes uvedl bruselský web Politico.

Pompeo by mimo jiné měl zamířit i do Česka, kde plánuje setkání s premiérem Andrejem Babišem. Konkrétní program Pompeovy návštěvy zatím není znám, podle zdrojů webu však vedle Prahy, kde by měl pobývat příští úterý a středu, navštíví Polsko, Slovinsko a zřejmě i Rakousko.

Právě Varšava usiluje o to, aby se na polské území přesunula část z téměř 12 tisíc vojáků, které chce Washington stáhnout z Německa. Prezident USA Donald Trump chce odchodem přibližně třetiny jednotek působících v zemi „potrestat“ Berlín za to, že neplní závazek zvýšit výdaje na obranu.

AMEXIT: Co znamená odchod amerických jednotek pro evropskou obranu?

Americký plán snížit počet jednotek na německém území vyvolává bezpečnostní obavy v celé Evropě. Jsou ale opodstatněné? Co snižování znamená pro budoucnost transatlantických vztahů? A je k americké přítomnosti v Evropě stále důvod?

Ministr obrany USA Mark Esper tento týden přislíbil, že pošle do Polska další tisícovku vojáků. Stažení jednotek z Německa vysvětlil jako strategický krok, který umožní přesunout vojáky blíže ruským hranicím. Jeho výrok však brzy popřel Donald Trump, který řekl, že je ochoten o stažení vojáků znovu jednat, pokud Berlín zvýší svoje výdaje na zbrojení, které by podle dohody členů NATO měly dosahovat dvou procent HDP.

Tématy Pompeova jednání v Evropě budou podle webu kromě přeskupování jednotek také bezpečnost mobilních sítí páté generace (5G) a s ní spojené vztahy s Čínou.