Michel tlačí na Putina, ať se setká se Zelenským. Zatím marně

Charles Michel na návštěvě Kyjeva © EPA-EFE

Předseda Evropské rady Charles Michel dnes v telefonickém rozhovoru vybídl ruského prezidenta Vladimira Putina, ať se osobně setká se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským a ukončí ruskou invazi na Ukrajinu, uvedla zpravodajská agentura Reuters. 

Podle ruské agentury TASS to však ruský prezident odmítl s tím, že takové setkání závisí na výsledcích rusko-ukrajinských rozhovorů. Kreml dnes opět obvinil ukrajinskou stranu z nedůslednosti a neochoty „hledat vzájemně přijatelné řešení.“

Michel ve středu navštívil Kyjev, kde jednal se Zelenským. Návštěva proběhla v době, kdy ruská armáda výrazně zesiluje své útoky na ukrajinském východě.

Ruskem zahájená válka vůči sousední zemi má desetitisíce obětí, svět se po ústupu ruských jednotek od Kyjeva postupně dozvídá o mučení, znásilňování a vraždách civilistů v oblastech okupovaných ruskou armádou. Michel sám při své nedávné návštěvě Ukrajiny navštívil obec Borodjanka severně od ukrajinské metropole. Na sociální síti pak napsal, že žádná slova nemohou popsat, co tam cítil „nikoliv jako předseda Evropské rady, ale jako otec a lidská bytost“.

Europoslanci volají po embargu na ruské energie, Komise mezitím připravuje šestý balíček sankcí

EU by měla zavést proti Rusku tvrdší sankce. Shodli se na tom dnes europoslanci ze zahraničního výboru. Část z nich vyzvala k embargu na ruskou ropu a plyn. Další sankce, které nyní připravuje Evropská komise, se mají dotknout právě dovozu ropy. 

Evropa podporuje nenávist vůči Rusku, stěžoval si Putin

Ruský prezident podle komuniké s Michelem diskutovali o situaci na Ukrajině. Putin zopakoval ruský pohled, že vojenské operace mají za cíl „obranu“ dvou proruskými separatisty ovládaných „republik“ v ukrajinském Donbasu, jejichž nezávislost Moskva krátce před útokem na sousední zemi uznala.

Putin si Michelovi také postěžoval, že „vedení většiny členských zemí Evropské unie svými kroky podporuje otevřenou nenávist k Rusku, projevující se například v kulturní, humanitární a sportovní oblasti“.

Šéfovi unijních summitů Putin prý také popisoval kroky, která ruská strana přijímá na ochranu civilního obyvatelstva, včetně „každodenního zřizování humanitárních koridorů a vyhlašování klidu zbraní v zájmu bezpečné evakuace civilistů z oblasti bojů“.

Ukrajina si opakovaně stěžuje, že ruská armáda na dojednané koridory útočí. Kyjev také varuje, že ruské úřady ve jménu „ochrany civilistů“ odvezly proti jejich vůli do Ruska tisíce občanů Ukrajiny.

Rusko 24. února zaútočilo na Ukrajinu, čímž rozpoutalo největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Boje si podle odhadů již vyžádaly desítky tisíc mrtvých, ruští vojáci jsou podezřelí ze spáchání válečných zločinů, včetně vraždění civilistů v okupovaných ukrajinských městech a vsích. Ukrajinští představitelé si pravidelně stěžují, že ruská strana svým počínáním brání evakuaci civilistů z obléhaných měst, především Mariupolu.

The Capitals: Ruské tajné služby chtěly zlákat české diplomaty

The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.