Mezinárodní společenství gratuluje Janukovičovi k vítězství

Druhé kolo ukrajinských prezidentských voleb, které se konalo 7. února, skončilo těsným vítězstvím Viktora Janukoviče. Oficiální výsledky ještě nejsou známé, přesto ale Janukovyč přijímá gratulace z celého světa.

Prezidentské volby na Ukrajině skončily podle neoficiálních výsledků těsným vítězstvím Viktora Janukoviče (Strana regionů), když o 3,5 % (necelý milion hlasů) porazil Juliu Tymošenko (Blok Julie Tymošenko).

Hned v pondělí 8. února pogratulovala „ministryně zahraničí EU“ baronka Catherine Ashton Ukrajincům ke svobodným a spravedlivým prezidentským volbám. Baronka k tomu uvedla: „Všeobecně klidná atmosféra během voleb, otevřená kampaň v médiích a fakt, že voliči mohli skutečně svobodně volit, znamená důležitý úspěch vývoje demokracie na Ukrajině.“

Janukovičovi už pogratulovali i další dva významní představitelé EU José Manuel Barroso a Herman Van Rompuy. Předseda Evropské rady Van Rompuy dnes ve svém vzkazu zdůraznil, že v posledních letech se vztah EU a Ukrajiny prohloubil, což dokazuje právě vyjednávaná Asociační dohoda. Bývalý belgický premiér vyjádřil přání, aby prohlubování vztahů mezi Unií a Ukrajinou pokračovalo i pod vedením nového prezidenta a zároveň Janukoviče pozval jej na návštěvu do Bruselu „při nejbližší příležitosti“.

Nově zvolenému ukrajinskému prezidentovi již blahopřáli i zástupci několika světových států, mezi kterými byli i prezident Spojených států amerických Barack Obama i prezident Ruské federace Dmitrij Mededěv.

Barack Obama podobně jako Ashton prohlásil, že klidný průběh voleb je dalším krokem na cestě ke stabilní demokracii. Ve včerejším telefonickém rozhovoru se podle oficiálního prohlášení Bílého domu Obama s Janukovičem shodli na významu spolupráce v boji proti šíření jaderného materiálu.

Ruský prezident Janukovičovi podle ruské tiskové agentury ITAR-TASS poblahopřál v telefonickém rozhovoru 9. února a prohlásil, že je připraven s ním spolupracovat. V oficiálním prohlášení nezapomněl podotknout, že se současným prezidentem Juščenkem spolupracovat nehodlá.

Přesto ale Julia Tymošenko dosud svou porážku neuznala a čeká na oficiální výsledky (EurActiv 9.2.2010). Na množící se gratulace Janukovčovi k volebnímu vítezství reaguje Tymošenko s chladnou hlavou. „Bylo by pro ně lepší, kdyby počkali na konečný výsledek. Ale mají na to (gratulace Janukovičovi) právo,“ prohlásila podle Euobserver.com. Tým kolem současné ukrajinské premiérky hovoří o podvodech v oblasti Doněcku, Krymu a Luhansku.

Podle serveru Euobserver.com má Ústřední volební komise na Ukrajině oficiální výsledky oznámit do 17. února. Podle oficiálního stanoviska Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) prezidentské volby na Ukrajině „splnily většinu norem OBSE a Rady Evropy“.

Kampaň podle stanoviska OBSE probíhala svobodně, ač byla velmi polarizovaná a negativně ji ovlivnila vzájemná napadání z podvodů. Dalším negativním rysem byly podle mezinárodních pozorovatelů stranicky motivované snahy o personální výměny v čele některých klíčových institucí. Samotné volby probíhaly v pořádku na 98 % míst, které mezinárodní pozorovatelé navštívili.