Lukašenko urazil Barrosa, nazval ho „darebákem“

zdroj: WikimediaCommons.org.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se včera (26. dubna) tvrdě opřel do ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče a předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa. Janukovyčovu vládu označil za „mizernou“ a šéfa evropské exekutivy nazval „darebákem“.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který je považován za posledního diktátora v Evropě, se postaral o pořádný skandál. Včera krátce poté, co společně s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem uctil památku těch, kteří zemřeli na následky havárie jaderné elektrárny v Černobylu před 25 lety, urazil ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče a předsedu Evropské komise Josého Manuela Barrosa. 

Lukašenko na oba politiky zaútočil poté, co se ho novináři na tiskové konferenci v běloruském městě Narovlya zeptali, proč se nebude účastnit pietní akce na Ukrajině. Běloruský prezident prý odvětil, ať se obrátí přímo na Janukovyče. „Položte tuto otázku Janukovyčovi – proč nebyl běloruský prezident přítomen na takové akci? Měli byste se zeptat jich. Bohužel současné ukrajinské vedení je mizerné (lousy; pozn. red.),“ citovaly agentury Lukašenka. 

Když novináři připomněli, že se Lukašenko neúčastnil ani mezinárodní dárcovské konference o Černobylu, která se minulý týden konala v Kyjevě, běloruský prezident se opřel do Barrosa.

Předseda Komise prý ukrajinské vládě pohrozil, že pokud bude mezi pozvanými hosty figurovat i Lukašenko, Barroso do Kyjeva nedorazí. Brusel tuto informaci posléze potvrdil. 

„Jsou to obyčejní darebáci (bastards; pozn.red.), tihle Barrosové a další – mimochodem, kdo to vůbec je ten Barroso? Jeden takový byl v Portugalsku, odtamtud ho ale vyhodili a nastrčili ho do Evropské komise,“ prohlásil Lukašenko. „Poslední, co chci o evropských lídrech vědět, je, kdo řekl to či ono. Jsou jich tisíce.“ 

Ukrajinská vláda Lukašenkovy výroky odsoudila a považuje je za zneuctění památky mrtvých, kteří přišli o život kvůli radiaci z černobylské havárie. 

Evropská komise a její předseda se však odmítli vyjádřit a cokoliv komentovat.