„Izolovaný“ lídr Běloruska Alexandr Lukašenko v úterý zamířil do Rakouska, a po více než třech letech tak navštívil některou ze zemí EU. V době zvýšeného napětí ve vztahu s Ruskem mu jde o užší spolupráci s evropským blokem.
Běloruský prezident se během své první oficiální návštěvy alpské země potkal se svým rakouským protějškem Alexanderem Van der Bellenem. Oplatil tak Rakousku březnovou návštěvu kancléře Sebastiana Kurze v Minsku.
Bělorusku se často přezdívá „poslední evropská diktatura“ a dlouhodobě je terčem západních sankcí za nespravedlivé volby a nedostatečnou ochranu lidských práv. Pětašedesátiletý Lukašenko do evropských zemí zavítá jen zřídka.
V posledních letech však Západ i Bělorusko usilují o zlepšení vzájemných vztahů, a to jako důsledek ruské snahy o bližší partnerství mezi Moskvou a Minskem. Bývalá ministryně zahraničí Kurzovy vlády Karin Kneisslová se v lednu nechala slyšet, že její země chce bližší vztah s Běloruskem, které má fungovat jako „nárazníková zóna“ mezi Ruskem, EU a Ukrajinou.
Nejbližším běloruským spojencem je Rusko, se kterým vytvořilo nominální „unii“ zaměřenou na obchodní a vojenskou spolupráci. V posledních měsících Moskva tlačí Minsk k ještě užší integraci. I když Lukašenko přivítal bližší vazby s Ruskem, myšlenka přímého sjednocení se mu nelíbí. Moskva odmítá, že by něco takového bylo ve hře. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Rusko považuje za „normální“, když Bělorusové jednají s dalšími státy.
„Loajální“ evropský spojenec
Pozvání od členské země EU představuje pro Lukašenka před nedělními parlamentními volbami „diplomatický úspěch“, myslí si politolog Artyom Shraibman. Prezident v září vyjádřil své přání vylepšit i vztahy s Washingtonem, když v Minsku výjimečně přivítal bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona.
Lukašenko, který své zemi dominuje už od začátku devadesátých let, v roce 2016 navštívil Itálii a Vatikán poté, co EU ve snaze podpořit posun země v otázce lidských práv zrušila většinu sankcí uvalených v posledních letech na něj a na další Bělorusy. Bělorusko je jediným státem Evropy, který stále využívá trest smrti.
Lukašenko dostává od roku 2016 opakovaně pozvánky k návštěvě evropských zemí, až do teď je ale odmítal. Hned po Rusku je Rakousko největším běloruským zdrojem přímých zahraničních investic, a běloruská média Rakušany označila za „nejloajálnější spojence“ Minsku v EU. Sám Lukašenko byl v roce 2002 v Rakousku lyžovat na soukromé dovolené se svou rodinou. Během březnové návštěvy Běloruska mu Kurz daroval ručně vyřezávané lyže ze dřeva.