Libye: EU na summitu posílila sankce vůči Kaddáfímu

Zdroj: CreativeCommons.org; autor: B.R.Q.

Prezidenti a premiéři členských zemí Evropské unie včera na summitu v Bruselu podpořili rozšíření sankcí na režim libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Mezinárodní společenství se podle EU musí postarat o jeho odstřižení od příjmů z prodeje ropy a zemního plynu. NATO mezitím rozhodlo, že převezme dohled nad dodržováním bezletové zóny, celé operaci ale zatím velet nebude.

Vrcholní představitelé členských zemí EU se první den zasedání Evropské rady shodli na tom, že jsou „připraveni iniciovat a přijmout další sankce, včetně opatření, která zajistí, že příjmy z ropy a zemního plynu neskončí v rukou Kaddáfího režimu“. Státníci to uvedli včera uvedli v tiskovém prohlášení, ve kterém slíbili, že s „podobnými návrhy členské státy vystoupí v Radě bezpečnosti OSN“. Podle francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho je třeba Kaddáfímu zabránit, aby z ropných příjmů platil své žoldáky.

Stále ale není jasné, co bude s ropnými ložisky v oblastech, které jsou pod kontrolou povstalců. Německo, které se při projednávání rezoluce 1793 v Radě bezpečnosti OSN zdrželo minulý týden hlasování, uvedlo, že na Libyi je třeba uvalit „totální“ ropné embargo. Francie se ale údajně obává, aby podobné sankce neoslabily také rebely na východě země, kde se nacházejí bohatá ropná ložiska.

Francie také soustavně vyzývá k uznání přechodné Národní rady, která stojí v čele povstalců. Paříž dokonce oznámila, že do Benghází, které je pod kontrolou rebelů, vyšle svého „velvyslance“. Některé evropské země s tím ale nesouhlasí.

Včera jednali v Bruselu také velvyslanci NATO. Aliance podle nich převezme dohled nad dodržováním bezletové zóny. K případnému převzetí celé vojenské operace, k níž dala mandát OSN, a jejíž cílem je ochrana civilních obyvatel před stoupenci Kaddáfího režimu, ale NATO podle informací agentury Reuters nepřistoupilo. Pozemní operace zůstávají tedy i nadále pod velením Spojených států, Francie a Velké Británie.

Sarkozy: Koordinace musí zůstat na politické úrovni

Francouzský prezident trvá na tom, že za koordinaci mezinárodní akce v Libyi musí být i nadále odpovědní politici, a to i v případě, že se vedení vojenské operace ujme NATO. „O operační a technické koordinaci se bude rozhodovat na úrovni NATO, ale o politické koordinaci se bude rozhodovat na úrovni koalice“ tvořené Spojenými státy, Británií a Francií, uvedl.

„Všichni musí pochopit, že koordinace musí zůstat v politické rovině a to i v případě, že se bude opírat o vybavení NATO,“ řekl Sarkozy novinářům. Jen tak se podle něj budou moci na rozhodování podílet i partneři z arabských zemí, například Kataru a Spojených arabských emirátů.

Pokud by velení převzalo NATO, mohla by podle Paříže celá operace ztratit podporu v arabském světě, kde jsou Spojené státy silně nepopulární.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen včera novinářům potvrdil, že aliance bude v Libyi působit po boku koaličních jednotek. Mandát aliance podle něj nejde nad rámec dohledu nad dodržováním zbrojního embarga a bezletové zóny schválených OSN.

Mluvčí britské vlády uvedl, že rozhodnutí NATO „ujmout se velení a dohledu nad dodržováním bezletové zóny“ je „velkým krokem vpřed“.

NATO má rozhodnout o víkendu

Představitelé NATO uvedli, že o případném rozšíření mandátu tak, aby umožňoval převzetí velení nad všemi vojenskými operacemi a útoky na pozemní cíle vedenými z důvodu ochrany civilních obyvatel před Kaddáfího jednotkami, se rozhodne zřejmě v neděli.

Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoğlu novinářům v minulosti sdělil, že „operace budou zcela předány NATO a budou podléhat jednomu velení“.

Turecký parlament včera podpořil účast vojenských jednotek v operacích na území Libye, včetně dohledu nad dodržováním bezletové zóny.

Spojené státy, které jsou vojensky přítomné v Iráku a Afghánistánu, chtějí v případě libyjského konfliktu ustoupit do pozadí a hrát pouze vedlejší roli. Jejich cílem je chránit jednotu aliance a operaci, která probíhá pod mandátem OSN, zajistit udržení podpory ze strany muslimských zemí.

Ministryně zahraničí Spojených států Hillary Clinton uvedla, že vojenští stratégové dostali svolení se zapojením se do „širší mise zaměřené na ochranu obyvatel“ a že k plnění tohoto úkolu se stejně dobře hodí i NATO.

Dnes se mají v etiopské Addis Abebě sejít zástupci Kaddáfího režimu s představiteli povstalců. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun setkání popsal jako část úsilí jak dosáhnout příměří a situaci vyřešit politicky.