Lafond: Obama může posunout USA k většímu protekcionismu

Kandidát na amerického prezidenta Obama dnes začíná svoji cestu po Evropě. Francois Lafond, ředitel pařížské kanceláře German Marshall Fund, v rozhovoru pro EurActiv varoval, že uprostřed „obamománie“ mají Evropané tendenci přehlížet skutečnost, že v některých otázkách jako obchod by mohl být demokratický prezident, tlačený demokratickým Kongresem, mnohem obtížnějším partnerem při prosazování společné agendy USA a Evropy.

Lafond varoval evropské politické špičky, aby neočekávali, že všechny jejich problémy automaticky zmizí v okamžiku, kdy Obama zvítězí v prezidentských volbách, které se konají v listopadu 2008.

„Prozatím se Obama zdá atraktivní, ale možná se veřejné mínění změní, když se stane prezidentem a bude prosazovat politiku, která nebude ve prospěch Evropy,“ zdůraznil Lafond.

Opatrnost by se měla především týkat oblasti volného trhu. EU a Spojené státy se v současné době zaměřují na dokončení jednání s rozvojovými zeměmi o nové globální dohodě o volném obchodu v rámci Světové obchodní organizace. Jednání, která probíhají tento týden, jsou poslední možností pro její uzavření ještě před změnou na postu amerického prezidenta.

„Šance je docela malá. Předpokládám, že pokud nedojde k dohodě do konce tohoto týdne, bude to později mnohem těžší, protože Kongres bude velmi neochotný k otevřenějšímu prostoru,“ uvedl Lafond.

Naopak lze podle Lafonda očekávat pokrok v oblasti životního prostředí, zejména pokud jde o nalezení společné pozice, když budou formulovány jasné závazky v boji proti klimatickým změnám.

„Můžete jasně vidět, že oba kandidáti se zavázali jít tím samým směrem jako evropské země. V posledních dvou letech Bushova administrativa už uznala, že klimatické změny jsou způsobeny lidskou činností. To samo o sobě už byla změna. Takže můžete očekávat, že nová administrativa bude usilovat o nalezení společné cesty.“

Ať už vyhraje listopadové volby kdokoli, bude více inklinovat k multilaterálnímu přístupu k zahraniční politice než současná vláda George W. Bushe. Ale výměnou za americké závazky bude lepé naslouchat evropským partnerům. Od vlád členských zemí EU se pravděpodobně bude také očekávat, že se budou více angažovat na globální úrovni např. poskytnutím více vojáků v Afghánistánu, jak už Obama naznačil, řekl Lafond.

Na druhé straně je Lafond skeptický v tom, zda evropské vlády mohou tento požadavek splnit. „V Německu budou volby a nejsem si jistý, zda koaliční vláda bude schopna poskytnou více vojáků. To samé platí v případě francouzského prezidenta, který už tento rok vyslal dalších 1.000 vojáků […]. Berlusconi čelí velmi napnutému rozpočtu a premiér Velké Británie čelí neustálé rostoucí kritice obyvatelstva.“

Celkově ale Lafond vidí transatlantické vztahy velmi pozitivně. Bez ohledu na vítěze prezidentských voleb v listopadu „můžeme uzavřít nynější kapitolu transatlantických vztahů; s jakýmkoli novým kandidátem to bude jiný příběh“.

Celý rozhovor v anglickém jazyce si můžete přečíst zde.