Kyjev nabízí separatistům příměří a žádá odzbrojení

Ukrajinský prezident Porošenko; Zdroj: Shutterstock.com

Prezident Petro Porošenko separatistům nabídl jednostranné příměří na východě Ukrajiny. Návrh je součástí širšího mírového plánu, o němž pozdě v úterý telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Ukrajinská média uvedla, že proruští ozbrojenci se k zastavení palby staví neochotně. Porošenko se má s představiteli východu dnes sejít.

Ukrajinský prezident včera uvedl, že návrh na zklidnění situace zahrnuje čtrnáct bodů. „Plán začne mým rozkazem k jednostrannému příměří. Bezprostředně poté musíme sehnat rychlou podporu pro mírový plán od všech účastníků,“ řekl Porošenko. Zastavení palby má být krátkodobé. Prezident očekává, že separatisté složí zbraně, vyklidí obsazené budovy a propustí rukojmí. 

„Navrhl jsem koridor, aby ruští žoldáci mohli se zbraněmi opustit území Ukrajiny,“ podotkl. Jinak má být během příměří hranice uzavřená, podle Porošenka totiž existuje velké riziko, že ho využijí zločinci.

„Nabídku považuji za absurdní. Co se stane – oni přestanou střílet, my se odzbrojíme a oni nás neozbrojené pochytají,“ reagoval na návrh podle listu Ukrajinska Pravda jeden z lídrů samozvané doněcké republiky Denis Pušilin. Plán se nezamlouvá ani veliteli dobrovolnické proukrajinské jednotky Donbas Semenovi Semenčenkovi. Míní, že separatisté takto získají možnost přesunout se a posílit. 

Premiér Arsenij Jaceňuk v reakci na úterní výbuch plynovodu nedaleko Poltavy nařídil zvýšit bezpečnostní dohled nad soustavou potrubí. Kyjev tvrdí, že explozi způsobila nastražená bomba.  

Celý článek najdete na webu E15.cz.