Kouchner: EU je rozhodnější

V Marseille se sešli 3. listopadu ministři zahraničí členských států EU, aby jednali o poselství, které EU pošle novému prezidentovi Spojených států. Ten vzejde ze dnešních prezidentských voleb.

V jihofrancouzském Marseille se sešli ministři zahraničních věcí členských států na neoficiální schůzce tzv. Gymnichu. Neformální jednání získalo jméno po německém městě, kde se poprvé konalo. Schůzky se zúčastnil i Vysoký představitel EU pro SZBP Javier Solana a komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldner.

Ministři zahraničí pracovali na poselství pro nového amerického prezidenta již od posledního Gymnichu v Avignonu v září letošního roku. Ze závěru marseillské schůzky vyplývá, že pro EU je velmi důležité, aby partnerství s USA bylo více vyvážené. Je nutné jej posílit, tak aby EU a USA byly schopné předcházet regionálním krizím a najít odpovědi na globální výzvy v podobě změn klimatu nebo současné finanční krize.

Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner řekl: „Svět se změnil, protože jsme zjistili, že skvělý stát, který zůstane skvělým státem, již není jediný, kdo je znepokojený světovými problémy.“ Podle Kouchnera je nyní EU rozhodnější, což by měly vztahy s USA reflektovat.

Jeho britský protějšek David Milliband před setkáním řekl, že partnerství s USA už nemůže být jen o tom, že po Spojených státech stále něco žádáme, ale Evropa by měla také přikročit k činům. Miliband také řekl, že Evropa může pracovat s jakoukoli americkou administrativou, která vzejde z prezidentských voleb.

Komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldner zastává podobný názor, že vzájemné partnerství by mělo být vyváženější a odrážet rostoucí roli EU na mezinárodním poli. Komisařka řekla: „Chceme mít s USA pevnější vztah, a proto si myslím, že je nezbytné, abychom řekli, co považujeme za důležité my.“ Benita Ferrero-Waldner k tomu dodala, že vzájemné partnerství by mělo být vyváženější.