Konference slibuje pomoc Gaze

V egyptském letovisku Šarm aš-Šajch včera proběhla dárcovská konference pro pásmo Gazy poničené nedávnou izraelskou ofenzivou. Konference se zúčastnili ministři zahraničí z 80 zemí světa, zástupci EU, OSN, Africké unie, Světové banky a Mezinárodního měnového fondu.

Dárcovská konference má přinést Gaze potřebné finance na rekonstrukci infrastruktury, kterou téměř kompletně zničila izraelská ofenziva ze začátku tohoto roku. Izrael tak odpověděl na obnovené raketové útoky militantního hnutí Hamas na své území. Hamas, který je na seznamu teroristických organizací USA i EU, má pásmo Gazy pod kontrolou.

Konferenci předsedá Egypt spolu s Norskem a její organizaci podpořila EU, OSN, Francie, Itálie a některé arabské země. EU již slíbila uvolnit na rekonstrukci Gazy 436 milionů eur. Německo včera přislíbilo dalších 100 milionů eur navíc. USA přispějí palestinské samosprávě nejenom v pásmu Gazy částkou 900 milionů USD. Celkem tedy na pomoc Gaze půjde 3,6 miliard eur. Samotná rekonstrukce Gazy je však problematická dokud zůstanou zavřené hraniční přechody vedoucí do pásma. Shodli se na tom účastníci konference. K jejich otevření nepřímo vyzval i generální tajemník OSN Pan Ki Moon, když řekl: „Situace na hraničních přechodech je nepřípustná. Humanitární pracovníci ani důležité komodity nemohou dovnitř (do pásma Gazy).“ Izrael vyzval k otevření hraničních přechodů i francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

USA na konferenci zastupovala ministryně zahraničních věcí Hillary Clinton, která zdůraznila, že řešení samotné situace v Gaze nelze oddělit od širší otázky řešení blízkovýchodního mírového procesu. Podle Hillary Clinton by rekonstrukce pásma Gazy mohla vytvořit podmínky, v nichž by mohl nakonec vzniknout palestinský stát. USA i EU dlouhodobě podporují řešení blízkovýchodního konfliktu, na jehož výsledkem by byl nezávislý palestinský stát.

Mezinárodní dárcovské konference se neúčastnil ani Hamas ani Izrael, který se obává, že by se mohly peníze věnované na pomoc Gaze dostat do rukou ozbrojeného Hamasu. ČR na konferenci zastupoval ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.