Komise zhodnotila vlajkovou loď Síkelova budoucího portfolia. Co zaplatil program Global Gateway?

Eurokomisařka pro mezinárodní partnerství Jutta Urpilainen © European Union 2024

Investice do energetické infrastruktury využívající obnovitelné zdroje v Namibii nebo program Copernicus k satelitnímu monitorování Země sloužící na Filipínách k vyhodnocování rizik přírodních katastrof patří mezi projekty financované z investičního plánu Global Gateway (Globální brána) Evropské unie.

V Bruselu to dnes oznámila Evropská komise s tím, že mezi roky 2021 až 2023 významný pokrok v celkem 225 stěžejních projektech po celém světě umožnila „mobilizace“ 179 miliard eur (4,5 bilionu Kč) v partnerských zemích s podporou EK, členských států, Evropské investiční banky (EIB) či Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD).

Celkem hodlá EU v rámci Global Gateway na projekty ve světě až do roku 2027 zajistit veřejné i soukromé investice ve výši 300 miliard eur (7,5 bilionu Kč). Sdělení Komise, které se týkalo zhodnocení strategie mezinárodních partnerství, dnes v Bruselu představila eurokomisařka Jutta Urpilainen. Právě portfolio mezinárodní spolupráce by měl po ní v nové Evropské Komisi převzít český zástupce Jozef Síkela.

Global Giveaway: proč zase pomáháme našim konkurentům

Evropská unie musí v rozvojové spolupráci změnit přístup, být více sebevědomá, pragmatická a strategická, píše v komentáři pro Euractiv.cz Jiří Kozák.

Podle Urpilainen si Komise vytyčila, že změní model od „dynamiky dárce-příjemce k vzájemně prospěšným partnerstvím““ přispět to má k odolnosti partnerských zemí i Evropské unie vůči globálním otřesům. Přístup Komise v materiálech pojmenovala souslovím „Tým Evropa“.

„Pevně věřím, že zvýšené úsilí, které vyvíjíme spolu s partnery o dosažení cílů udržitelného rozvoje, přinese ovoce. EU se zároveň i nadále angažuje v nestabilních situacích, například v Sahelu a Afghánistánu, aby podpořila nejzranitelnější skupiny obyvatelstva,“ dodala finská eurokomisařka.

Strategie Global Gateway, kterou chce Unie vyvážit vliv čínských investic, se zaměřuje na pět prioritních oblastí, z nichž každá se opírá o konkrétní projekty v různých regionech. Projekty se týkají klimatu a energetiky, digitální transformace či zlepšování dopravní infrastruktury, třeba snahou modernizovat a posílit dopravní koridor okolo Kaspického moře či spojení mezi Evropou, Asií a Afrikou. V oblasti zdraví je příkladem iniciativa snažící se zajistit lepší přístup k očkovacím látkám a zdravotní péči v Africe, včetně vzniku výrobních kapacit na místě. Poslední oblastí je pak vzdělávání a výzkum, kde EU klade velký důraz na rovnost žen a mužů a odbornou přípravu učitelů.

Cílem dnešního sdělení je podle komisařky Urpilainen zhodnotit, jakých úspěchů bylo v oblasti mezinárodního partnerství za uplynulých pět let dosaženo, a ukázat, jak se podařilo naplnit heslo „Stronger Europe in the World“ (Silnější Evropa ve světě). Zatímco bude nyní předávat portfolio svému následovníkovi, nejspíš českému komisaři Jozefu Síkelovi, je podle svých slov „přesvědčena, že se jim podařilo položit stabilní základy do budoucna pro partnerství prospěšná pro EU i další země“.

„Posledních pět let přineslo bezprecedentní globální krize, které nedokáže řešit žádná země samotná. Pro účinné řešení současných výzev mají nyní více než kdy jindy zásadní význam spolupráce a partnerství,“ uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell.  „Spolupráci s partnerskými zeměmi jsme ještě více posílili prostřednictvím strategie Global Gateway a na vlastní oči jsme viděli pozitivní dopad našeho přístupu Tým Evropa. Budeme společně i nadále podporovat prosperitu, chránit blahobyt lidí a prosazovat sociální rovnost,“ dodal.

Auditoři zkritizovali fond EU pro Afriku, který bude mít pravděpodobně na starosti Síkela jako eurokomisař

Fond EU pro Afriku, který vznikl v roce 2015 a měl se zaměřit na stabilitu a řešení hlavních příčin nelegální migrace a vnitřního vysídlení na africkém kontinentu, příliš nefunguje a na tyto priority se dostatečně nesoustředí. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy Evropského Účetního dvora.

Kalendář