Komise označila stavbu plotu na litevsko-běloruské hranici za „dobrý nápad“, financovat jej ale nebude

Ylva Johanssonová © EPA-EFE/JOHN THYS / POOL

Plán litevské vlády na výstavbu plotu na hranici s Běloruskem považuje Evropská komise za „dobrý nápad“, ale nebude se podílet na jeho financování.

Evropská unie doufá, že zastavení letů z Bagdádu do Minsku zbrzdí migraci do Litvy a povede ke zklidnění situace na litevsko-běloruské hranici. Na tiskové konferenci to dnes sdělil mluvčí komisařky pro vnitřní záležitosti a migraci Ylvy Johanssonové.

V předchozích týdnech Litva čelila přílivu více než 4000 migrantů, hlavně Iráčanů a Afričanů. Ti přicházeli z Běloruska a nelegálně překračovali hranice, Litva je před týdnem začala vracet. Běloruský režim od května posílá migranty na litevské území v odplatě za nové sankce, které na něj EU uvalila. Loni do Litvy, která má necelé tři miliony obyvatel, přišlo z Běloruska nelegální cestou asi 80 lidí.

Litva čelí náporu migrantů z Běloruska, EU přislíbila finanční pomoc

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Litevská vláda hodlá na hranici s Běloruskem vybudovat stovky kilometrů dlouhou bariéru, která bude stát podle ní odhadem více než 100 milionů eur (přes 2,5 miliardy korun). O plánu na výstavbu plotu dnes jedná litevský parlament. Mluvčí eurokomisařky dnes zdůraznil, že země sice zaznamenala „významný nárůst“ počtu přistěhovalců, ale „to ještě neznamená, že evropské fondy poslouží k výstavbě této bariéry. Komise nefinancuje žádné bariéry, žádné zdi“, citovala jej agentura AFP.

Podle agentury AFP už litevské úřady začaly na hranici s Běloruskem s instalací plotu s ostnatým drátem.

„Těší nás velmi konstruktivní přístup iráckých partnerů a jejich konstruktivní reakce. (…) Iráčtí partneři jsou si vědomi, jak je toto téma pro EU významné a doufáme, že se situace okolo letů z Bagdádu do Minsku stabilizuje,“ uvedl mluvčí k tématu zrušení letů.

Irák po nátlaku Bruselu zastavil lety do Minsku, pro Iráčany v Bělorusku vyšle letadlo

Irácké aerolinky na úterý připravily let, kterým budou repatriovat irácké občany z Minsku. Uvedl to server Zerkalo, který se odvolává na sdělení iráckého velvyslance v Rusku a Bělorusku.