Kaddáfí: Evropo, nech nás být, jinak přestaneme spolupracovat

Muammar Kaddáfí; zdroj: DefenseImagery.mil; autor: Jesse B. Awalt.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí včera (20. února) Evropské unii vzkázal, že pokud bude i nadále podporovat protirežimní protesty v zemi, které si podle některých zdrojů již stihly vyžádat kolem 200 mrtvých, může zapomenout na spolupráci v boji proti ilegálním přistěhovalcům z Afriky.

Kvůli své poloze na severu Afriky a hranicím hned se šesti státy tohoto kontinentu (Egypt, Súdán, Čad, Niger, Alžírsko a Tunisko) přes ní proudí zástupy utečenců, kteří si od života v Evropě slibují lepší živobytí. Unie proto na Libyi spoléhá, že díky kontrole jejího hraničního pásma se podaří příchod nelegálních imigrantů uhlídat.

Nyní by však mohl být této spolupráci (která není v žádném případě bezproblémová – viz např. EurActiv 1.9.2010) konec. Kaddáfí totiž včera pohrozil, že pokud Evropská unie nepřestane podporovat protirežimní protesty, které již několikátý den sužují východ země a nově i Kaddáfího baštu metropoli Tripolis, může se s jakoukoli formou pomoci ze strany Libye rozloučit. O diktátorově prohlášení informovalo maďarské předsednictví.

V případě, že by Libye od spolupráce odstoupila, největší důsledky jejího rozhodnutí by pocítila zřejmě Itálie, jejíž ostrůvek Lampedusa již dnes hlásí ohromný nárůst počtu přistěhovalců. Ti sem ve velkém začali proudit poté, co se rozhořely lidové demonstrace nejdříve v Tunisku, Alžírsku, Jemenu a pak také v Egyptu (více např. EurActiv 15.2.2011).

A to není konec. Nyní se nepokoje šíří dále na východ, kromě Libye se o víkendu protestovalo i v Maroku a Bahrajnu.

EU je znepokojena, některé členské státy ale vyzývají ke zdrženlivosti

Podle zpráv některých agentur představují Kaddáfího slova reakci na prohlášení vysoké představitelky EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton, v němž evropská ministryně hovořila o nutnosti okamžitého ukončení násilností v Libyi a vyzvala „ke svobodě vyjadřování.“ Vyslovila se také pro odblokování internetu (které mj. stěžuje práci zahraničním zpravodajům) a mobilních sítí.

V podobném duchu se vyjádřili i vrcholní představitelé některých členských států EU. Podle Williama Haguea, ministra zahraničí Velké Británie, nastal nejvyšší čas na zahájení politického dialogu, který povede k liberálním reformám, a jeho německý protějšek, Werner Hoyer, potvrdil, že i Německo sleduje vývoj situace v Libyii se značným znepokojením.

Česká média přinesla vyjádření i šéfa diplomacie ČR Karla Schwarzenberga, který naopak členské státy EU vyzval k větší zdrženlivosti.

„Pokud bychom se v tuto chvíli vměšovali do situace, jen bychom to komplikovali,“ řekl v neděli večer v Bruselu Schwarzenberg. „Nikomu by to nepomohlo, pokud bychom se příliš silně vměšovali s jediným cílem ukázat naši vlastní důležitost,“ dodal. Pád libyjského režimu by totiž podle českého ministra vedl ještě k větším katastrofám.

„Když se lidé rozhodli promluvit i v Libyi, tak nikdo nám nebude bránit v tom, abychom právo těchto lidí se svobodně vyjádřit obhajovali. Neměli bychom ani mlčet, ani předstírat, ani kalkulovat. Měli bychom být transparentní, přímí a věrni tomu, čemu stále věříme, a to jsou hodnoty,“ poznamenal slovenský ministr zahraničí Mikuláš Dzurinda. K nim v prvé řadě patří svoboda, doplnil.

Znepokojení nad situací v Libyi pociťují i Spojené státy, které Kaddáfího vyzvaly k tomu, aby respektoval právo na poklidné protesty a demonstrující nepronásledoval. Administrativa prezidenta Baracka Obamy zároveň plukovníka varovala, že pokud neuposlechne, může počítat s důsledky.

„Zvažujeme všechny relevantní možnosti reakce,“ uvedl zástupce Obamovy administrativy bez toho, aniž by specifikoval, co konkrétního je ve hře.