Kaddáfí: Chci miliardy a zastavím ilegální imigraci do EU

Muammar Kaddáfí; zdroj: DefenseImagery.mil; autor: Jesse B. Awalt.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí požaduje po Evropské unii 5 miliard eur ročně. Finance prý použije na zastavení proudu ilegálních přistěhovalců z Afriky, kteří přes Libyi putují do Evropy. Požadavek vznesl během své návštěvy Itálie.

Kontroverzní libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, přes jehož zemi proudí na evropský kontinent zástupy afrických utečenců, nabídl Evropě pomoc – ilegální imigraci do EU zastaví, ale v žádném případě to nebude zadarmo. Unijní kasa by měla Libyi každoročně vyplatit pět miliard eur. 

Kaddáfí svůj požadavek vyslovil v průběhu návštěvy Itálie, kam přijel s italskými státními přestaviteli dojednat detaily před dvěma lety uzavřené italsko-libyjské dohody. Smlouva, která je africkými zeměmi vyzdvihována jako příklad téměř dokonalého post-koloniálního vyrovnání, zavazuje Řím po dobu 25 let k podpoře modernizačního úsilí libyjského vůdce.

Italské investice ve výši pěti miliard dolarů tak potečou např. do výstavby železnic, stavby tripolského metra nebo rozšiřování elektrických distribučních sítí. Libyi na druhou stranu umožňuje kapitálově vstupovat do italských podniků, např. velkých bank. 

„Probereme to na podzim“ 

A jak se ke Kaddáfího návrhu postavil Brusel? Evropská komise se zatím oficiálně nevyjádřila, ale italský ministr zahraničí Franco Frattini včera (31. srpna) prohlásil, že Evropská unie se bude přeshraniční ilegální migrací zabývat na podzim. 

„Otázka oněch pěti miliard nebyla nikdy prozkoumána ani diskutována. Budeme se jí na evropské úrovni teprve věnovat a představuji si, že tomu bude na listopadovém euro-africkém summitu v Libyi,“ citovala šéfa italské diplomacie agentura AFP. Podle Frattiniho je nezbytné, aby se Unie „konečně shodla na své migrační politice“. 

Ke Kaddáfího návrhu se vyjádřila i Francie ústy mluvčího francouzského ministerstva zahraničí Bernarda Valera. Podle něj by Evropská unie měla urychleně dokončit jednání o dohodě, na které Unie s Libyí pracuje již od podzimu roku 2008. Kromě obchodních záležitostí se smlouva dotýká právě i imigrační politiky, připomněl Valero. 

Evropská unie, zejména pak státy Středomoří, se potýkají s neustálým přílivem ilegálních afrických přistěhovalců. Ti za vidinou šťastnějšího života v EU překračují libyjské hranice a na svou příležitost čekají v libyjských přístavech. Libye již v minulosti několikrát avizovala, že není schopná své pozemní hranice uhlídat.  

Situace je o to vážnější, jelikož některé humanitární organizace (např. Amnesty International či Human Rights Watch) Tripolis permanentně obviňují ze špatného zacházení s ilegálními migranty.