Janukovič oficiálně prohlášen prezidentem Ukrajiny

Ústřední ukrajinská volební komise v neděli vyhlásila Viktora Janukoviče za zvoleného a zanechala Julii Tymošenko jen malou naději, že by mohla soudním řízením změnit situaci a chopit se moci.

Julia Tymošenko, 49letá premiérka, která ve druhém kole prezidentské volby 7. února skončila těsně za Viktorem Janukovičem, v sobotu opět prohlásila, že Janukovič volby vyhrál podvodným způsobem a nikdy nebude legitimně zvoleným prezidentem.

Stoupenci 59letého vůdce opozice Janukoviče, který má za sebou i bohaté průmyslníky, se však neobávají, že by žaloba Tymošenko u Nejvyššího soudu mohla zvoleného prezidenta jakkoli ohrozit.

Jeden z Janukovičových příznivců řekl, že po nedělním prohlášení Ústřední volební komise by Janukovič mohl složit prezidentskou přísahu již během posledního únorového týdne.

„Ústřední volební komise prohlašuje Viktora Fedoroviče Janukoviče za zvoleného prezidenta Ukrajiny,“ oznámil v neděli předseda komise Volodymyr Šapoval a potvrdil, že Tymošenko volby prohrála o 3,48 %.

Je pravděpodobné, že tábor kolem Tymošenko v nejbližší době Nejvyššímu soudu v Kyjevě předloží důkazy o falšování výsledků voleb. Podle analytiků může soudu zabrat posuzování materiálů několik dní. Příznivci premiérky zřejmě napadnou způsob, jakým Ústřední volební komise pracovala.

Žádné masové protesty

Charismatická Tymošenko, která se nebojí ani populistických prohlášení, slíbila, že nebude občany svolávat k protestům po vzoru Oranžové revoluce v roce 2004, kdy se jí a současnému prezidentovi Viktoru Juščenkovi podařilo zvrátit Janukovičovo vítězství ve volbách.

Nyní premiérka tvrdí, že kvůli podvodnému chování přišla o více než milion hlasů, které by ji katapultovaly k prezidentskému křeslu. Oficiálně udávaný rozdíl mezi oběma kandidáty se totiž pohybuje kolem 880 tisíc hlasů. Tymošenko se tak staví na odpor západnímu tlaku na to, aby v národním zájmu konečně přiznala svou prohru.

Političtí představitelé Západu, včetně Obamy, označili na základě mezinárodních pozorování volby za demokratické a pogratulovali Janukovičovi k vítězství.

Bývalý mechanik z doněcké těžební oblasti chce Ukrajinu po pětileté vládě prozápadního Juščenka opět přiblížit Rusku. Jedním z kroků, které by měly vést k utužení vzájemných vztahů, je Janukovičův příslib, že se ruská černomořská flotila nebude muset stáhnout ze Sevastopole v roce 2017, jak se země původně dohodly, ale později.

Janukovič chce také vylepšit vztahy s Ruskem ve věci dodávek plynu a zmiňuje ideu rusko-ukrajinského „plynového konsorcia“, které by Rusům umožnilo částečnou kontrolu nad ukrajinskými plynovody.

Prodloužení nejistoty

Tymošenko a její příznivci tvrdí, že Západ podporuje Janukoviče pouze ze strachu, že by v 46milionové Ukrajině mohlo dojít k nepokojům. Premiérka stále odmítá uznat svou porážku a vyslyšet Janukovičovy výzvy, aby se vzdala premiérského postu. Její chování podle odborníků ohrožuje naděje země na rychlé zotavení z ekonomické krize či znovuzahájení čerpání z půjčky Mezinárodního měnového fondu.

Tymošenko odmítá dobrovolně odstoupit a pravděpodobně setrvá na premiérském postu i po Janukovičově inauguraci. Pokud jí parlament vysloví nedůvěru, což se nejspíš stane, zůstane Tymošenko ve svém úřadu, dokud se nevytvoří nová vládní koalice.

Kdyby se novou vládní koalici sestavit nepodařilo, Janukovič bude muset rozpustit parlament a vyhlásit nové parlamentní volby. To by znamenalo další prodloužení období nejistoty a nestability na Ukrajině.