Boje v pásmu Gazy skončily

O víkendu skončil tři týdny trvající vojenský konflikt mezi Izraelem a militantním palestinským hnutím Hamas. V sobotu nejprve ohlásil ukončení bojů Izrael a o několik hodin později vyhlásil příměří Hamas. Mezitím v neděli jednali v Egyptě představitelé mezinárodního společenství o udržitelném míru v této oblasti.

Krize na Blízkém východě trvala tři týdny, během nichž ani Izrael ani Hamas nevyslyšeli výzvy mezinárodního společenství k uzavření příměří. Izrael zaútočil na pozice Hamasu v pásmu Gazy 27. prosince letecky a později došlo i na pozemní vojenské akce. Cílem izraelské armády bylo zamezit raketovým útokům ozbrojenců Hamasu na izraelské území. Konflikt si vyžádal na palestinské straně přes 1 300 životů. Izrael oznámil, že v souvislosti s konfliktem zemřelo 10 izraelských vojáků a tři civilisté.

Izraelský kabinet rozhodl o ukončení operace 17. ledna a následně Hamas vydal prohlášení, že se k jednostrannému příměří připojí pouze tehdy, pokud Izrael stáhne svá vojska z pásma Gazy. Izrael v neděli skutečně se stahováním svých jednotek začal a Hamas na příměří přistoupil. Jeho trvání však Hamas podmiňuje úplným stažením izraelských jednotek z pásma Gazy do jednoho týdne a otevřením hraničních přechodů do pásma. Podle agentury DPA Izrael zřejmě na tuto podmínku nepřistoupí, jestliže Hamas nepropustí izraelského vojáka, kterého Hamas drží již dva a půl roku v zajetí.

Křehké příměří v oblasti zatím trvá i přesto, že na izraelské území opět dopadlo několik raket Hamasu a izraelské letectvo útok opětovalo. O možnostech trvalého míru v regionu jednali včera představitelé mezinárodního společenství v egyptském Šarm aš Šejchu. Summit hostil egyptský prezident Hosní Mubarak spolu s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Všichni účastníci jednání včetně německé kancléřsky Angely Merkel, britského premiéra Gordona Browna a generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna se shodli na tom, že pro ukončení blízkovýchodního konfliktu je nezbytný vznik samostatného palestinského státu. Ve střednědobé perspektivě je pro udržení míru mezi Izraelem a Hamasem podle mezinárodních představitelů důležité zamezit pašování zbraní na území pásma Gazy, stáhnout izraelské jednotky a otevřít hraniční přechody do pásma tak, aby se k obyvatelům mohla bez problémů dostat humanitární pomoc.

Jednání se v egyptském letovisku zúčastnili i předseda Evropské rady a český premiér Mirek Topolánek spolu s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. České předsednictví EU uzavření příměří uvítalo a zdůraznilo, že nyní je velmi důležité okamžité řešení humanitární krize v pásmu Gazy. Premiér Mirek Topolánek spolu s Karlem Schwarzenbergem a komisařkou pro vnější vztahy Benitou Ferrero-Waldner budou pokračovat v blízkovýchodní misi návštěvou Izraele.