Itálie: V zemi už není místo pro ilegální migranty

Luigi Di Maio © EPA

Italský ministr zahraničí Luigi Di Maio na své návštěvě Tuniska uvedl, že v Itálii již není místo pro ilegální migranty, a země je proto bude deportovat. Tunisku ministr zároveň nabídl veškerou pomoc v boji proti nelegální migraci. Informovala o tom agentura AFP.

Di Maio navštívil Tunisko společně s italskou ministryní vnitra Lucianou Lamorgeseovou. Jejich jednání s prezidentem Kaísen Saídem a designovaným premiérem Hišámem Mašíším se zúčastnili i eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová a eurokomisař pro sousedskou politiku a rozšíření Olivér Várhelyi.

Itálie chce podle Di Maia proti nelegální migraci bojovat mimo jiné tím, že bude investovat do vzniku pracovních míst v Tunisku. Eurokomisař Várhelyi na Twitteru oznámil, že Evropská unie severoafrické zemi pošle dalších deset milionů eur (261 milionů Kč) na ochranu hranic.

Podle Lamorgeseové většina migrantů, kteří se v posledním roce do Itálie dostali nelegálně, připlula právě z Tuniska. Mezi 1. srpnem loňského roku a letošním 31. červencem na italské břehy dorazilo více než 21 tisíc migrantů. Ve srovnání s předchozím rokem je to podle ministryně  o 150 procent více.

V Tunisku v současnosti panuje špatná hospodářská situace. Podle AFP se tu nezaměstnanost  pohybuje okolo 18 procent. Už na počátku srpna Di Maio uvedl, že Itálie bude deportovat všechny Tunisany, kteří se do země dostanou nelegálně.

Jak přimět státy EU ke společnému řešení migrace? Možností je sáhnout jim na fondy

Evropská komise už brzy představí nový pakt o migraci a azylu, kterým chce usmířit rozhádané evropské státy. K dohodě by je mohlo přimět propojení paktu s čerpáním peněz z evropského rozpočtu.