Itálie své přístavy lodím s migranty neotevře, pomoc ale nabízí Španělsko

© Shutterstock

Lodě Open Arms a Ocean Viking, které mají na svých palubách stovky zachráněných migrantů, se stále nacházejí ve Středozemním moři u Itálie. Open Arms nyní čeká na povolení k zakotvení na italském ostrově Lampedusa, Itálie jej ale odmítá vydat.

Záchranná loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která na své palubě veze několik desítek afrických migrantů, vplula minulý týden ve čtvrtek po dvoutýdenním čekání do italských vod. Italský ministr vnitra Matteo Salvini v sobotu povolil stanout na břehu 27 nezletilým z humanitární lodi. Učinil tak podle svých slov „nerad“ na pokyn premiéra Giuseppa Conteho.

Kromě toho dnes přivezla na Lampedusu italská pobřežní stráž 37 migrantů, které zachránila v moři, píše La Repubblica. V noci na dnešek doplulo na ostrov v dřevěném člunu 16 Tunisanů a jen několik hodin před nimi v neděli nalodila italská pobřežní stráž 57 běženců u italského ostrůvku Lampione, který leží blízko Lampedusy. Podle agentury ANSA je většina z nich, možná všichni, tuniské národnosti.

Už dříve italské a maltské úřady umožnily vylodění více než dvou desítek migrantů, mimo jiné těhotným ženám, dětem či lidem se zdravotními problémy a jejich doprovodu. Zakotvení ale Malta ani Itálie lodím nepovolují, chtějí tak přimět  EU systematicky řešit migrační krizi.

Pařížský summit: Dohoda o přerozdělování migrantů je blízko

Včera se na summitu v Paříži sešlo 14 zemí Evropské unie, které se chtějí zapojit do evropského řešení migrace. Přílivu migrantů v posledních týdnech čelí oblast Středozemního moře. Francouzsko-německý plán na jejich přerozdělování státy na včerejším setkání v zásadě odsouhlasily.

Loď Open Arms se zbylými migranty z Afriky čeká na povolení zakotvit v přístavu. O vydání povolení se aktuálně přou ministři italské rozpadající se vládní koalice. Kromě lodi organizace Open Arms čeká na povolení italských úřadů k zakotvení i plavidlo Ocean Viking provozované organizacemi Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée a plující pod norskou vlajkou. To se nyní pohybuje jižně od Sicílie a na palubě má 356 afrických migrantů.

Salvini si stojí za svým, Itálie přístavy neotevře

O osudu záchranné lodi rozhodl minulý týden ve středu verdikt italského oblastního soudu kraje Lazio. Ten rozhodl, že loď smí vplout do italských vod a migrantům má být poskytnuta pomoc. Zakotvení v přístavu ale výslovně nenařídil. Na verdikt soudu Salvini zareagoval novým dekretem, kterým španělské lodi zakázal vstup do Itálie.

„Je to nelidské. Jsme blízko pevniny a lidé by tam mohli doplavat. Mají chuť se vrhnout do vody,“ okomentoval situaci kapitán lodi Marc Reig pro španělskou televizi TVE. „Všichni jsou tady psychicky zlomení, situace už je dál neudržitelná,“ dodal.

Salviniho dekret odmítli podepsat ministři dopravy a obrany, kteří patří ke druhé ze stran vládní koalice. Ta se minulý týden rozpadla a Salvini, jehož straně narostly volební preference ke 40 procentům, chce uspořádat předčasné volby. Není tedy vyloučeno, že příčinou neústupného protiimigračního postoje italského ministra vnitra je vidina dále stoupajících volebních preferencí.

Postoj ministra vnitra kritizují ostatní členové rozpadající se vládní koalice. Postavil se proti němu například nestranický premiér Giuseppe Conte, který Salviniho v otevřeném dopise na sociálních sítích kritizoval za obsesi protiimigrační politikou. Salvini v reakci uvedl, že je na tuto obsesi pyšný, protože zajišťuje bezpečnost Itálie. „A za to mě Italové platí,“ uvedl.

Conte rovněž ve čtvrtek uvedl, že mu šest zemí vyjádřilo ochotu migranty z lodě Open Arms přijmout. Jsou to podle něj Francie, Německo, Rumunsko, Portugalsko, Španělsko a Lucembursko.

Humanitární lodě dál zachraňují migranty na moři. Nemají ale kde zakotvit

Stovky migrantů zachráněných humanitárními organizacemi na moři se nemají kde vylodit. Italské a maltské úřady totiž dál blokují své přístavy, dokud se členské státy EU nedohodnou na přerozdělování. Povolení k vylodění poskytují jen akutním případům. 

Loď odmítla pomoc Španělska kvůli neúnosné situaci na palubě

Španělsko lodi nejprve nabídlo, aby zakotvila ve španělském přístavu Algeciras. Open Arms však nabídku odmítla kvůli tomu, že je přístav příliš daleko.

„Španělsko jako přístav nepřijímáme, protože se nacházíme v krajní humanitární situaci. (Migranti na palubě) se nyní potřebují především vylodit,“ reagovala na nabídku Madridu mluvčí španělské neziskové organizace. „Je nemyslitelné plout šest dní,“ dodala s odkazem na dobu, za jakou by se loď do Algeciras dostala.

Nejméně čtyři z migrantů skočili do moře a se záchrannými vestami chtěli na ostrov doplavat. Dostihli je členové posádky humanitární lodě a vzali je zpět na palubu. „Varujeme už řadu dní, že zoufalství má svou mez,“ uvedl zakladatel organizace Óscar Camps. „Co víc potřebuje (italský ministr vnitra a šéf protiimigrační Ligy) Matteo Salvini pro svou politickou kampaň – nějaké mrtvé?“ dodal Camps.

Španělsko tedy lodi nabídlo otevření přístavu na Baleárských ostrovech, který je blíž. Posádka lodi ale nabídku odmítla a trvá na vylodění na Lampeduse. Podle posádky je situace migrantů na lodi kritická a cesta do Španělska příliš dlouhá.

„Rozumím tomu, že jejich situace je kritická kvůli nejistotě, kdy se dostanou na pevninu, ale když už jim nabídneme pomoc a bezpečný přístav, měli by být migranti už klidní,“ řekla španělská vicepremiérka Carmen Calvová místním médiím.

Španělská vicepremiérka dnes také kritizovala posádku lodi Open Arms, že už dříve odmítla nabídku plout s migranty na Maltu a místo toho trvala na Itálii. Podle Calvové se španělská vláda snažila dojednat vylodění na Maltě, neuvedla ale, zda vylodění s Maltou dohodla.

Calvová rovněž kritizovala italskou vládu, že „má stále zavřené přístavy“ a že tím „porušuje všechna pravidla“. Vyzvala i ke společnému řešení EU v otázce migrace. Po uzavření italských přístavů se totiž loni stalo hlavní vstupní branou migrantů z Afriky do Evropy právě Španělsko. „Každý den připluje mnoho migrantů přes (gibraltarský) průliv (do Španělska),“ připomněla Calvová.

V souvislosti s lodí Open Arms Calvová rovněž připomněla, že její posádka „má povolení plout a vézt humanitární pomoc, ne zachraňovat“. Letos od ledna byla totiž loď několik měsíců v barcelonském přístavu a měla zakázáno vyplout na moře, protože podle místních úřadů při předchozích záchranných operacích porušila mezinárodní námořní předpisy. Povolení vyplout dostala v dubnu, ale jen za účelem přepravy humanitárního materiálu na ostrovy v Egejském moři.

Další migranty zadržuje Turecko

O víkendu  zadržela turecká pobřežní stráž 330 migrantů, kteří se pokusili doplout na řecký ostrov Lesbos. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vyjádření místních úřadů.

Pobřežní stráž v západní provincii Çanakkale podnikla od sobotního večera sedm operací. Zadržení migranti pochází z Afghánistánu, Íránu a Iráku. Počet utečenců, kteří se pokouší dostat na Lesbos, podle ní v poslední době stoupl. Od 10. srpna pobřežní hlídka při pokusu doplout na řecký ostrov zadržela 699 osob.

Zatímco loni bylo hlavní vstupní branou migrantů přes Středomoří do Evropy Španělsko, letos se jí opět stalo Řecko. Do země se letos od ledna podle UNHCR dostalo celkem 26.770 migrantů, z toho asi 20.000 přes moře, zbytek dorazil z Turecka přes pozemní hranici.

Kypr žádá Komisi o přerozdělení 5000 žadatelů o azyl mezi ostatní země EU

Kypr požádal Evropskou komisi o přesídlení 5000 žadatelů o azyl do jiných unijních zemí. Dopis s žádostí v pondělí evropskému komisaři pro migraci, vnitřní záležitosti a občanství Dimitrisovi Avramopulosovi poslal kyperský ministr vnitra Konstantinos Petridis. EK žádost Kypru vyhodnocuje.