Itálie se stala hlavní branou do EU pro tisíce nelegálních imigrantů

Zdroj: WikimediaCommons.org.

Každý týden přichází na italské území 2.500 nelegálních přistěhovalců. Drtivá většina z nich jsou uprchlíci z Tuniska a Libye. Itálie tak vystřídala Řecko na pozici země, která představuje hlavní vstupní bod pro nelegální přistěhovalce do EU.

V první čtvrtině roku 2011 se počet nelegálních imigrantů, kteří přicházejí do Evropské unie, zdvojnásobil. Zatímco během prvních třech měsíců minulého roku bylo zaregistrováno více jak 14 tisíc nelegálních přistěhovalců, letos jejich počet přesahuje 33 tisíc.

Dvě třetiny z tohoto počtu do Evropské unie přichází přes území Itálie. Vyplývá to z údajů agentury Frontex, která má za úkol koordinovat spolupráci členských států při řízení vnějších hranic EU.

Itálie střídá Řecko

Ještě minulý rok představovalo pro nelegální imigranty hlavní vstupní bránu Řecko. Jeho hranice s Tureckem byla totiž mnohem propustnější než hranice Španělska nebo Itálie.

Příliv přistěhovalců do Itálie se výrazně zvýšil až kvůli letošním nepokojům v zemích severní Afriky, zejména v Tunisku a Libyi.

Zatímco v prvních třech měsících minulého roku podniklo nebezpečnou cestu do Itálie méně než 150 nelegálních imigrantů, letos jich ve stejném období bylo 22.600. Každý týden tak přes Itálii proudí dva a půl tisíce nelegálních přistěhovalců a imigrační tlak na Řecko se tak naopak uvolňuje.

V první čtvrtině roku 2010 se Řecko stalo cílem pro více než 13 tisíc nelegálních imigrantů, v letošním roce jejich počet za stejné období klesl na něco málo přes sedm tisíc. Pokles je způsoben i přísnějšími kontrolami zavedenými na řeckých hranicích.    

Krize na ostrově Lampedusa

S nejvyšším počtem imigrantů se ale potýká Lampedusa, malý italský ostrov ležící blízko pobřeží severní Afriky. Odhaduje se, že letos k jeho břehům na přeplněných lodích připluly již více jak čtyři desítky tisíc lidí. Jen minulý víkend zadržely úřady více jak tisícovku uprchlíků, kteří se pokoušeli o nelegálních vstup do země. Většina z nich pocházela z Libye a Tuniska.

Ostrov, který má pouze šest tisíc stálých obyvatel a žije z turistického ruchu, čím dál více sužuje humanitární krize. Již dříve byla Lampedusa hlavním přestupním bodem mezi Afrikou a Itálii, současný počet imigrantů je však nezvladatelný. Kapacita záchytných táborů je nedostačující, na ostrově roste frustrace a objevují se protesty domácích obyvatel.  

Omezí Evropa volný pohyb osob?

Neklid narůstá i v rámci EU. Kvůli nelegálním imigrantům vznikl nedávno spor mezi Itálií a Francií, která kvůli uprchlíkům dočasně uzavřela své hranice (EurActiv 8.4.2011).

Později na svých hranicích s Německem a Švédskem kvůli zvýšenému počtu příchozích imigrantů obnovilo celní kontroly Dánsko (EurActiv 12.5.2011). To vyvolalo otázku, zda je možné omezit princip volného pohybu osob v rámci schengenského prostoru.

Evropská komise proto přišla s návrhem mechanismu, který by dočasně omezil systém volného pohybu osob v zemích, které nejsou schopny kontrolovat nelegální imigraci (EurActiv 2.5.2011). O tomto návrhu se bude v Bruselu jednat příští týden.

Situace ve Středozemí zůstává nadále „dramatická“ a podle zástupce ředitele Frontexu Gila A. Fernandeze tomu tak zůstane i nadále. Očekává se navíc, že s přicházejícím létem se situace ještě vyostří.