Itálie a Francie si přehazují uprchlíky z Afriky

Zdroj: WikimediaCommons.org.

Spory mezi Paříží a Římem o africké imigranty připomínají ping-pong. Tisíce afrických uprchlíků, kteří přijíždějí ze severní Afriky na lodích na italský ostrov Lampedusa, se odtud snaží dostat do Francie. Ta je ale posílá zpět do Itálie.

Francouzská policie před několika dny začala přistěhovalce ze severní Afriky zatýkat a posílá je přes hranice zpět do Itálie, kam přijeli jako první. Z pohledu Evropské unie je ale takové jednání protiprávní.

Komisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmström novinářům v pátek (1. dubna) sdělila, že Francie nemá právo vracet imigranty do Itálie.

„V principu ‚ne‘, francouzské úřady je nemohou posílat zpátky do Itálie,“ řekla Malmström a dodala, že podle pravidel schengenské zóny bez hranic mezi těmito dvěma zeměmi žádné hranice de facto neexistují.

„Francie by se mohla odvolávat na vážné ohrožení veřejného pořádku, ale to není tento případ,“ řekla Malmström s odkazem na klauzuli Schengenské dohody, podle níž může jedna členská země výjimečně dočasně uzavřít své hranice.

Itálie převáží imigranty z Lampedusy do táborů ležících ve vnitrozemí, odkud tisíce z nich pokračují do Francie, kde mají své příbuzné.

Ve Francii je silná sedmisettisícová komunita Tunisanů, kteří svým příbuzným pomáhají po příjezdu najít přístřeší a práci na černém trhu.

Napětí ještě přiostřili někteří vysocí funkcionáři svými výroky. Italský premiér Silvio Berlusconi pohrozil, že bude „vydávat dočasná povolení k pobytu“ těm imigrantům, kteří prohlásí, že se chtějí spojit se svou rodinou ve Francii, Německu a ostatních zemích EU. Italský ministr zahraničí Franco Frattini si minulý týden postěžoval, že Francie Římu neprokazuje dostatek solidarity.

Berlusconi dnes (4. dubna) navštíví Tunisko, kde se pokusí představitele nového režimu přesvědčit, aby odchodu lidí do Evropy zabránili. Itálie navíc nyní řeší, zda by imigranty nemohla posílat zpět hromadně. Řím je dnes údajně schopen vracet jen skupinky po třech až čtyřech lidech.

Malmström také uvedla, že EU zvažuje přijmout na své území několik tisíc vysídlených Somálců a Eritrejců, kteří uprchli z Libye a uvízli na hranicích s Tuniskem a Egyptem.

Lidé ze subsaharských zemí se nemohou vrátit zpět domů, vysvětlila. Podle Malmström právě probíhají vyjednávání s členskými zeměmi EU, které jsou ochotné uprchlíky přijmout. Její vlastní země, Švédsko, slíbila, že přijme 200 lidí.

OSN mezitím uvedla, že více než 400 lidí, kteří měli na dvou plavidlech směřovat k břehům Itálie, zřejmě utonulo. Lodě měly vyrazit z Libye 22. a 25. března, ale do Itálie ani jedna z nich nedorazila. Na jedné mělo být 335 Eritrejců a na druhé 68 Eritrejců a Etiopanů.

„Naléháme na pobřežní hlídku, aby pokračovala v pátrání, protože i po 20 dnech na moři by někteří lidé mohli být stále naživu,“ cituje britský deník Guardian mluvčí OSN Lauru Boldrini.