Island zatím nestáhne svou přihlášku do EU

Zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Andreas Tille.

Přihlášku do EU prozatím nestáhneme, prohlásila včera (12. května) islandská vláda. Reagovala tak na protesty Islanďanů, kteří se k tomu chtějí vyjádřti v referendu. Informovala o tom agentura Reuters.

Island patří mezi oficiální kandidátské země EU od roku 2009. Přihlášku podala tehdejší islandská vláda v reakci na finanční krizi, čímž chtěla pozvednout důvěryhodnost u věřitelů a stabilizovat měnu po přijetí eura.

Přístupová jednání však byla pozastavena téměř bezprostředně po nástupu nové koaliční vlády v roce 2013, kterou vytvořila Strana nezávislosti a Pokroková strana. Tyto strany se k členství Islandu v EU staví odmítavě.

Začátkem tohoto roku vláda oznámila, že stáhne přihlášku do EU.

Obyvatelé chtějí referendum

O tom, zda by Island měl stáhnout svou přihlášku do EU, chtějí ale rozhodnout lidé. Obyvatelé Islandu uspořádali v březnu a dubnu tohoto roku demonstrace před budovou parlamentu a volali po referendu. Petici požadující referendum podepsalo okolo 55 tisíc lidí a podle průzkumu veřejného mínění by ho uvítala většina Islanďanů.

Včera (12. května) islandská vláda prohlásila, že stáhnutí přihlášky do EU prozatím odsune na později.

To však neznamená, že je konání referenda zaručeno. „Předpokládám, že parlament se k této záležitosti vrátí po letních prázdninách,“ nechal se slyšet islandský ministr zahraničních věcí Gunnar Bragi Sveinsson.

Podle průzkumu, který vyšel začátkem průzkum, by 37 % Islanďanů chtělo vstoupit do EU, což je od podání přihlášky zatím nejvyšší číslo. Naopak 49 % dotázaných se vyslovilo proti členství Islandu v EU.

Island jako členský stát EU?

Island je od roku 1994 členem Evropského hospodářského prostoru (EHP) a roku 1996 se stal přidruženým státem Schengenské dohody. Aby se mohl stát členem EHP a schengenského prostoru, musel harmonizovat své právo s evropským acquis, což tehdy představovalo přijetí asi dvou třetin evropské legislativy.

Island by se s počtem obyvatel 320 tisíc stal nejméně lidnatou členskou zemí. Ekonomika Islandu je do značné míry závislá na rybolovu. Ten představuje 40 % příjmů z vývozu a zaměstnává 8 % pracujícího obyvatelstva.

Více si přečtěte v našem Factsheetu.

Autor: Denisa Nováková/Reuters.