Írán hrozí, že vypoví celou jadernou dohodu. Unie se tomu snaží zabránit

© Shutterstock

Napětí okolo jaderné dohody stále roste. Írán dnes vyzval evropské signatáře dohody ke splnění povinností, jinak dohodu přestane dodržovat. O situaci dnes kromě jiného jednali ministři zahraničí členských států v Bruselu na zasedání Rady pro zahraniční věci.  

Mluvčí Íránské organizace pro jadernou energii Behrúz Kamálvandí dnes prohlásil, že pokud evropští signatáři – tedy Británie, Francie a Německo – nesplní své povinnosti, Írán přestane dohodu dodržovat a vrátí se tak k situaci před podpisem smlouvy v roce 2015. Evropské země podle něj musí učinit více pro to, aby měl Írán z dodržování dohody prospěch, a aby zemi ochránily před dopadem amerických sankcí.

Írán již některé body dohody dodržovat přestal, zastavil export obohaceného uranu a zvýšil úroveň jeho obohacování. Reagoval tak na to, že USA od dohody odstoupily a obnovily proti Íránu sankce, které například omezují jeho možnosti obchodování s ropou.

Evropská unie vyzvala Teherán, aby přestal porušovat limit obohacení uranu stanovený smlouvou již minulý týden, to se však nestalo. „Nadále vyzýváme Írán, aby nepodnikal žádné další kroky, které by porušily jadernou dohodu, a aby zvrátil veškeré aktivity, jež nejsou v souladu s touto dohodou, včetně produkce nízko obohaceného uranu,“ řekla unijní mluvčí.

Co brzdí EU? Ať o zahraničních věcech rozhoduje většina, navrhují čeští europoslanci

EU nyní v otázkách společné zahraniční a bezpečnostní politiky rozhoduje ve většině případů jednomyslně. To znamená, že všechny státy se musí shodnout na jednom kroku. Podle některých českých europoslanců ale taková praxe brání v tom, aby se EU stala globálním hráčem.

Podle britského ministra zahraničí Jeremyho Hunta je stále čas dohodu o íránském jaderném programu zachránit. „Írán je vzdálen dobrý rok od vývoje jaderné bomby. Stále ale existuje malá možnost udržet tu dohodu při životě,“ řekl dnes při příjezdu na jednání Rady novinářům.

Jeho francouzský kolega Jean-Yves Le Drian prohlásil, že Evropa musí zůstat jednotná ve snaze přimět Írán dohodu dodržovat. Teherán by podle něj měl odvolat své rozhodnutí vypovědět určité body dohody.

Nizozemský ministr Stef Blok si myslí, že na „záchranu dohody není pozdě, ale Írán musí plnit své závazky“. Jejich litevský protějšek Linas Linkevičius pak poukázal na to, že současné kroky Íránu přispívají k „pochybnostem o jeho skutečných úmyslech“.

Zachrání dohodu INSTEX?

Evropští signatáři mezitím připravují nový mechanismus INSTEX, který má pomoci americké sankce obejít. Mechanismus by umožnil obchodní výměnu s Íránem bez vzájemných finančních transakcí. Zatím by sloužil pro humanitární účely – dodávky léků a potravin, později by se ale mohl rozšířit i na další zboží. Vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová dnes na tiskové konferenci po skončení jednání řekla, že otázka, zda se INSTEX bude vztahovat i na obchod s ropou je předmětem aktuálně probíhající diskuse.

Pro zavedení alternativního, barterového obchodování je prozatím deset zemí a v plánu se mají připojit i nečlenské země Unie. Vysoká představitelka však země mimo EU, které se chtějí do mechanismu zapojit nechtěla jmenovat.

Rada se dnes shodla na tom, že je potřeba zavedení INSTEXU urychlit. „Uvědomujeme si, že INSTEX nebude plnou kompenzací íránských ztrát. Naší snahou je nicméně co nejvíce umírnit dopad amerických sankcí. Očekávali jsme však, že se tak bude dít rychleji a bylo to i naše očekávání, neočekával to jen Írán,“ řekla Mogheriniová novinářům.

Kromě toho zdůraznila, že Unie dělá, co je v jejích silách, aby dohoda byla zachována a Írán ji znovu začal dodržovat. „Doufáme, že to bude íránské veřejnosti a autoritám stačit k tomu, aby si uvědomili, že plné dodržování dohody je v našem zájmu, v bezpečnostním zájmu celého světa a rovněž v íránském zájmu,“ dodala.

Podle Mogheriniové nemá dohoda alternativu a je klíčové, aby taková dohoda existovala. „Nemít takovou dohodu by byla hrozná situace i pro ty, kteří se rozhodli od ní odstoupit,“ uzavřela.

Vysoká představitelka také uvedla, že nedávné íránské kroky neznamenají porušení celé jaderné smlouvy Teheránu se světovými mocnostmi. Všechny tyto kroky je podle ní možné zvrátit.

Trh pro 800 milionů obyvatel a miliardové obchody. Dohoda s Mercosurem je po dvaceti letech na stole

Dosluhující Evropská komise si může připsat ještě jeden úspěch. Podařilo se jí vyjednat největší obchodní dohodu v dějinách, která Evropanům ušetří čtyři miliardy eur ročně a vytvoří trh pro téměř 800 milionů lidí.