Írán hrozí odstoupením od smlouvy o nešíření jaderných zbraní

© Shutterstock

Francie, Německo a Spojené království podaly na Írán minulý týden stížnost kvůli nedodržování jaderné dohody z roku 2015. Írán v reakci pohrozil, že pokud bude stížnost řešit Rada bezpečnosti OSN, vypoví smlouvu o nešíření jaderných zbraní (NPT).

Íránský záměr dnes podle agentury Reuters oznámil ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Předtím dnes mluvčí jeho ministerstva uvedl, že Írán je stále otevřen jednáním o mezinárodní jaderné dohodě světových mocností s Teheránem.

„Pokud budou Evropané pokračovat ve svém nevhodném chování nebo pošlou stížnost na Írán do Rady bezpečnosti, stáhneme se z (dohody) NPT,“ citovala dnes íránská tisková agentura IRNA Zarífa. NPT zavazuje jaderné mocnosti k nešíření jaderných zbraní a státy bez těchto zbraní se podpisem dokumentu zavázaly, že se vzdají snah o získání jaderného arzenálu.

Francie, Německo a Británie podávají stížnost na Írán za porušování jaderné dohody

Tři evropské mocnosti dnes využily možnosti, kterou nabízí mezinárodní jaderná dohoda s Íránem, a podali na Teherán stížnost kvůli porušování jeho závazků vyplývajících z tohoto dokumentu.

Jaderná dohoda vs. smlouva o nešíření jaderných zbraní

Írán se k NPT z roku 1968 připojil v 70. letech. Poté, co USA odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s Teheránem z roku 2015, se z íránských vysokých politických kruhů začaly ozývat hlasy, že by Teherán mohl odstoupit od NPT. Írán nicméně oficiálně tvrdí, že nechce získat jadernou zbraň a že jeho jaderný program má sloužit mírovému využití jaderných technologií.

Zaríf a před ním dnes mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví reagovali na krok Francie, Británie a Německa, které minulý týden podaly na Teherán stížnost kvůli porušování jeho jaderných závazků. Cílem tohoto kroku je podle trojice evropských zemí záchrana dohody z roku 2015, od níž Spojené státy odstoupily v roce 2018, neboť podle prezidenta Donalda Trumpa byl dokument neúčinný. Írán reagoval tím, že postupně přestal dodržovat řadu závazků obsažených v dohodě.

„Teherán stále zůstává v dohodě… Stížnost evropských mocností na Írán ohledně porušování dohody je neopodstatněná,“ uvedl dnes mluvčí íránského ministerstva zahraničí na pravidelné tiskové konferenci a dodal, že dveře k jednání jsou stále otevřené. „To, zda bude Írán dále snižovat své jaderné závazky, bude záležet na ostatních stranách (dohody) a na tom, zda budou zajištěna práva Íránu z této dohody vyplývající,“ řekl Musáví.

Írán hrozí, že vypoví celou jadernou dohodu. Unie se tomu snaží zabránit

Napětí okolo jaderné dohody stále roste. Írán dnes vyzval evropské signatáře dohody ke splnění povinností, jinak dohodu přestane dodržovat. O situaci dnes kromě jiného jednali ministři zahraničí členských států v Bruselu na zasedání Rady pro zahraniční věci.  

Stížnost může vyústit v obnovení sankcí OSN

Dohodu, v níž se Teherán zavázal, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí, v roce 2015 s Íránem podepsaly Británie, Čína, Francie, Německo, Rusko a USA. Smyslem bylo zbrzdit íránský jaderný program a zabránit Teheránu ve vývoji jaderných zbraní.

V roce 2018 ale Trump označil dohodu za neúčinnou a oznámil, že Spojené státy od ní odstupují. USA zároveň obnovily vůči Teheránu sankce. Íránci poté postupně přestali plnit některé podmínky dohody a začátkem tohoto měsíce v reakci na zabití svého generála Kásema Solejmáního Američany oznámili, že se již nebudou řídit stanovenými limity pro obohacování uranu.

Londýn, Paříž a Berlín podaly minulý týden v souladu s pravidly dohody stížnost na Írán ke společné komisi, v níž zasedají zástupci Íránu, Ruska, Číny, tří evropských mocností a EU. Pokud komise neshodu nevyřeší, postupuje záležitost Radě bezpečnosti OSN. Pokud by ani ta spor do 30 dní nevyřešila, vstoupí znovu v platnost sankce uvalené OSN na Írán, které dohoda původně uvolnila.

Ministři chtějí aktivnější EU. Dohoda s Íránem podle nich mrtvá není

Evropská unie by měla zaujmout aktivnější přístup k napjaté situaci na Blízkém východě a pokusit se účinněji zprostředkovat její zklidnění, myslí si několik ministrů zahraničí zemí EU. Evropa se podle nich pokusí oživit jadernou dohodu s Íránem.