Intelektuálové vyzývají EU, aby vyřešila otázku Gruzie

Skupina intelektuálů a bývalých evropských státníků v čele s českým exprezidentem Václavem Havlem vyzývají EU, aby přijala konkrétní kroky pro vyřešení otázky Gruzie. Výzva v podobě otevřeného dopisu proběhla stránkami světových médií.

Bývalý prezident Václav Havel v doprovodu dalších bývalých čelních představitelů evropských zemí a intelektuálů, jmenovitě např. bývalého litevského prezidenta Valdase Adamkuse, uznávaného britského komentátora Timothy Garton Ashe či dosud nejdéle žijícího zástupce rodu Habsburků Otto von Habsburga, zaslali předním evropským médiím otevřený dopis, ve kterém apelovali na lídry EU, aby netolerovali anexi zakavkazské republiky Gruzie Ruskem. Evropská unie by podle nich měla přijmout konkrétní strategii, která by situaci v Gruzii pokojně vyřešila.

„Žádáme lídry sedmadvaceti demokratických států Evropské unie, aby pojmenovali aktivní strategii, která napomůže Gruzii pokojně získat zpět své území, obnovit teritoriální celistvost a dosáhnout stažení ruských jednotek, dislokovaných na gruzínském území,“ píše se v dopise.

Válka mezi Gruzií a Ruskem vypukla v létě v roce 2008 kvůli gruzínské separatistické republice Jižní Osetii. Rusko vstoupilo na území Gruzie a separatistickou republiku uznalo.

Načasování zveřejnění výzvy není náhodné. EU totiž na příští týden plánuje vydání zprávy, která se věnuje kořenům loňské rusko-gruzínské války. Navíc v letošním roce si svět připomněl uplynutí sedmdesáti let od vypuknutí druhé světové války a dvacet let od pádu komunistických režimů ve střední a východní Evropě.

Podobná iniciativa byla minulý týden zaznamenána i na Ukrajině, kdy ukrajinští intelektuálové upozornili lídry západních zemí, že scénář, který Rusko sehrálo v Gruzii, se může tentokrát reprízovat v Kyjevě.