Gruzie bude prvním evropským státem na Kavkaze, slibuje Saakašvili

Evropská unie a trojice zakavkazských republik stojí na prahu nového partnerství.
Šéfka unijní diplomacie Catherine Ashton a eurokomisař Štefan Füle včera (15. července) v Batumi oznámili, že v těchto dnech vrcholí přípravy na odstartování kolečka jednání o dohodách o přidružení.

„Arménie, Ázerbájdžán a Gruzie mají jasné ambice ještě více prohloubit vztah s Evropskou unií,“ prohlásila včera v Batumi, hlavním městě Gruzie, vysoká představitelka pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton.  

Společně s eurokomisařem pro rozšíření a Evropskou sousedskou politiku Štefanem Fülem přijela trojici bývalých sovětských republik ujistit o tom, že s nimi EU počítá. Zároveň jim oznámila, že příští týden odstartují jednání, která mají jediný cíl – podepsat dohody o přidružení (také asociační dohody). 

Tyto dohody uzavírá EU s nečlenskými zeměmi, skupinou států nebo i mezinárodní organizací. Jednání o nich probíhají minimálně jeden rok, ale může se stát, že i déle. Jejich tématické rozpětí je široké, kromě politického dialogu zahrnují i hospodářskou a průmyslovou spolupráci a nevyhnou se ani oblasti spravedlnosti, svobody a bezpečnosti.  

Baronka Ashton v takové formě spolupráce spatřuje ještě mnohem více. „Jsem osobně přesvědčena, že tato asociační dohoda se pozitivním způsobem odrazí nejen v politických vztazích, ale i v životě běžných lidí. Mám na mysli například ekonomické příležitosti, snazší kontakty s občany EU, oblast životního prostředí… . Tato dohoda bude katalyzátorem vnitřních reforem (…).“ 

Podle jejího kolegy, komisaře Füleho, je hlavním cílem těchto dohod „dosáhnout užší politické asociace a pozvolně postupující hospodářské integrace mezi EU a těmito zeměmi“. 

Podobné dohody, které nepočítají s plným členstvím v EU, vyjednává Brusel i s Ukrajinou nebo Moldavskem. 

„Gruzie je Evropa“ 

Příslib Ashton a Füleho na zintenzivnění vztahů Gruzie s EU si pochvaloval i prezident země Michail Saakašvili. „Gruzie je Evropa a Gruzie se do ní i vrací,“ prohlásil a dodal: „Cílem našich reforem je vytvořit první evropský stát na Kavkaze.“ 

Podle komentátorů, například ze zpravodajské agentury AFP, je radost gruzínské hlavy státu opodstatněná. Poté, co byla Saakašviliho image demokratického a ekonomického reformátora poškozena válečným konfliktem s Ruskem v roce 2008 a také jeho tvrdým postupem proti opozici o rok dříve, nový kontakt se Západem nabízí "únik z politické izolace“, píše server. 

Ze stejného důvodu gruzínský prezidentský palác s otevřenou náručí uvítal na začátku měsíce ministryni zahraničí USA Hillary Clinton a minulý týden francouzského ministra zahraničí Bernarda Kouchnera, připomíná AFP.