Francouzi svolali mimořádnou schůzku ministrů zahraničí EU

Francouzské předsednictví svolalo na dnešní podvečer mimořádné setkání ministrů zahraničí členských zemí EU v souvislosti s nynější vyhrocenou situací v Palestině, kde počet obětí izraelských vojenských operací překročil tři stovky.

Francie svolala na dnešní podvečer mimořádnou schůzku ministrů zahraničí členských států kvůli nynější krizi v pásmu Gazy. Izrael se rozhodl pro odvetu za raketové útoky radikálního hnutí Hamas a 27. prosince zaútočil na vybrané cíle v pásmu Gazy. Po třech dnech izraelských vojenských akcí překročil počet obětí 300. Podle informací OSN zemřelo v důsledku izraelských vojenských operací na 60 civilistů.

EU již vyzvala k uklidnění situace a kritizovala jak raketové útoky Hamasu tak i nepřiměřenou odvetnou reakci Izraele. Dnešní mimořádné setkání je jedním z mnoha, které Francie musela v průběhu předsednictví ať už na ministerské nebo nejvyšší úrovni svolat v souvislosti se srpnovým rusko-gruzínským konfliktem nebo světovou finanční krizí. Od 1. ledna 2009 přebírá sice předsednictví EU ČR, ale Francie se hodlá angažovat ve zlepšení situace na Blízkém východě i po skončení svého předsednictví.

O tom svědčí i aktivita francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Ten včera telefonicky jednal o situaci v Gaze s egyptským prezidentem Husním Mubarakem a oba čelní představitelé se podle agentury AFP shodli na modalitách východisek z krize. Do Paříže přijede na počátku ledna izraelská ministryně zahraničí Tzipi Livni, ale přesný termín její návštěvy zatím není znám. Francie je prozatím jedinou členskou zemí, která se v současné vyhrocené situaci aktivně angažuje. Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner se podle agentury Reuters snaží vyjednat humanitární příměří mezi Izraelem a Hamasem.

Izraelskou akci doposud podpořily nejen Spojené státy americké, ale také Německo. Německá kancléřka Angela Merkel se v telefonickém rozhovoru s izraelským premiérem Ehudem Olmertem shodla na tom, že odpovědnost za současnou situaci nese pouze radikální hnutí Hamas. Mluvčí německé vlády Thomas Steg řekl: „Hamas jednostranně porušil příměří.“

Demonstrace vyjadřující solidaritu s Palestinou proběhly včera v Berlíně (1 000 lidí) nebo třeba v jordánském hlavním městě Ammánu (20 000 lidí).