Francie volá po posílení evropské obrany

Francie v pátek (24. září) vyzvala své evropské partnery, aby i přes úsporná opatření posílili spolupráci v oblasti obrany. V opačném případě se prý Evropa může stát „pěšákem“ USA a Číny.

Ministři obrany EU se na setkání v belgickém Gentu shodli na potřebě bližší spolupráce a vyzvali Evropskou obrannou agenturu (EDA), aby vytipovala oblasti, ve kterých by to bylo možné. Podle diplomatů někteří z nich varovali před přehnanými ambicemi v době, kdy se omezují obranné rozpočty.  

Francouzský ministr obrany Hervé Morin vyzval evropské státy k vypracování seznamu pravomocí, které by měly zůstat na národní úrovni a které by měly být sdíleny.

„Budeme-li pokračovat tímto tempem, vystavujeme Evropu nebezpečí, že se postupně stane protektorátem – za 50 let budeme pěšáky nových mocností, staneme se spojeným dominiem USA a Číny,“ řekl Morin novinářům. 

„Zatímco všechny země zbrojí, Evropané, jejichž obranné rozpočty byly štíhlé i před hospodářskou krizí, opět škrtají.“ 

Podle francouzského ministra většina evropských zemí upustila od myšlenky, že díky dostatečné vojenské síle budou moci uplatňovat větší vliv ve světě. Jako příklad uvedl zodpovědnost Evropy za udržení stability v Africe a za potírání militantního islamismu v této oblasti.  

Morin řekl, že by evropské země měly rozvíjet obrannou spolupráci a posílit své celkové vojenské kapacity. V souvislosti s tím poznamenal, že Francie prohlubuje spolupráci s Británií a Německem.  

„Otázka evropských vojenských kapacit je především politická: chtějí být Evropané autonomními hráči na mezinárodní scéně nebo budou raději figurkou ve scénáři, který píšou jiní?" uvedl v reakci na debatu o možnostech posílení pozice EU ve světě.  

Mírný pokrok 

Belgický ministr obrany Pieter De Crem uvedl, že určitého pokroku se již dosáhnout podařilo. V této souvislosti poukázal na dohodu mezi Nizozemskem, Belgií, Francií a Německem o přesunu dvou set vojenských transportních letadel pod jednotné velení, která byla podepsána před dvěma týdny. Připomněl také, že Španělsko a Lucembursko vyjádřily projektu podporu a chtějí se k němu připojit. „Takovou spolupráci budeme více rozvíjet,“ řekl De Crem na tiskové konferenci.  

Evropský úředník z oblasti obrany, který si nepřál být jmenován, podotkl, že státy podporují i vytvoření mezinárodní jednotky helikoptér, která by mohla být využívána v případě pohotovosti nebo jako podpora bojových sil. Zároveň prozradil, že ministři se obávají toho, že není správný čas na přehnané ambice. Evropské vlády ve snaze odvrátit krizi státních rozpočtů zavedly úsporná opatření, která tvrdě postihly právě oblast obrany.  

Úředník také řekl, že je nyní důležité implementovat dohody, které již byly uzavřeny v oblastech jako vojenský výcvik a vzdělávání, logistika a zpravodajství. „Nejde tolik o bojové kapacity, které je podle všech ministrů takřka nemožné sdílet.“