Füle tlačí na Ukrajinu, aby propustila bývalou premiérku Tymošenkovou

Štefan Füle, eurokomisař pro rozšíření; zdroj: Evropská komise.

Pokud ukrajinský prezident Viktor Janukovyč nepropustí z vězení bývalou premiérku Juliji Tymošenkovou, Ukrajina se nemusí dočkat podpisu dohody s EU. Ten je naplánován na blížící se summit Východního partnerství, který se na konci listopadu uskuteční ve Vilniusu. To, že bude propuštění Tymošenkové „komplikované“, potvrdil po čtvrteční schůzce s Janukovyčem i německý ministr zahraničí Guido Westerwelle.

EU vyvíjí tlak na ukrajinské politické vedení, aby z vězení propustilo političku Juliji Tymošenkou. Bývalá premiérka a vůdkyně opozice byla v roce 2010 odsouzena k sedmi letům vězení za zneužití premiérských pravomocí. Brusel ale tvrdí, že se Tymošenková stala obětí politických manipulací a požaduje její propuštění na svobodu.

Pokud Ukrajina neuposlechne a neprovede v této záležitosti „jasný krok“, mohla by se dočkat i toho, že s ní EU odmítne podepsat asociační a obchodní dohodu. Na dnešním kulatém stolu se zástupci ukrajinského parlamentu to naznačil eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle.

Podpis významné dohody je naplánován na summit EU s jejími východními partnery, který proběhne na konci listopadu (28.-29. listopadu) v litevskému Vilniusu.

Podmínka pro podpis

O tom, že jednání s ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem nebude jednoduché, po čtvrtečním setkání informoval již německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. I přesto, že nedostal od Janukovyče jasnou odpověď, vzájemné rozhovory označil za „konstruktivní“.

Jak již bylo řečeno, osvobození Tymošenkové je jednou z podmínek pro podpis asociační dohody a „obsáhlé a komplexní dohody o volném obchodu“ (DCFTA) mezi EU a Ukrajinou. Členské státy se ale v názoru na podmiňování podpisu dohody rozcházejí.

Některé z nich, zejména ty, co do EU přistoupili po roce 2004, tvrdí, že by uzavření dohod nemělo záviset na jedné osobě. Naopak Německo a další členové EU vnímají Tymošenkovou jako ikonu tzv. oranžové revoluce, a na jejím propuštění zásadně trvají.

Komentátoři se shodují na tom, že jedním z důvodů, proč Janukovyč nechce Tymošenkovou omilostnit, je obava z jejího návratu na politickou scénu.

Na druhou strana Ukrajina má o podpis asociační dohody zájem. Její hlavní motivací je snaha vymanit se z ruského vlivu. Ze strany EU je pak dohoda vnímána jako obrovský potenciál pro evropské podnikatele, kterým by se tak otevřely dveře k novému odbytišti.