Fiala míří do Kyjeva. Vyjádří Zelenskému podporu jménem celé EU

© EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Premiér Petr Fiala (ODS) s předsedy vlád Polska a Slovinska Mateuszem Morawieckým a Janezem Janšou navštíví dnes jako zástupci Evropské rady Kyjev. Cesty se účastní i polský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński.

Do hlavního města Ukrajiny napadeného ruskými vojsky jedou vlakem, potvrdil ČTK mluvčí české vlády Václav Smolka informace polské strany. Fiala o cestě informoval na twitteru v 08:24, podle vyjádření mluvčího polské vlády vlak v 08:30 přejel polsko-ukrajinskou hranici. Polské příhraniční město Přemyšl je od Kyjeva vzdálené přes 600 kilometrů a cesta vlakem trvá zhruba sedm až devět hodin.

Politici se mají v Kyjevě setkat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a premiérem Denysem Šmyhalem. Jde o první návštěvu takto vysoce postavených zahraničních činitelů na Ukrajině od začátku ruské invaze 24. února.

„Návštěva je zorganizována po konzultacích s prezidentem Evropské rady Charlesem Michelem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen. Cílem návštěvy je vyjádřit jednoznačnou podporu Evropské unie Ukrajině a její svobodě a nezávislosti,“ uvedl Fiala. Během návštěvy chce také prezentovat „široký balík podpory pro Ukrajinu a její občany“. Uvedl, že o cestě je informováno mezinárodní společenství včetně OSN.

Fiala o své cestě na Ukrajinu v noci informoval ministry silových resortů, sdělila ČTK ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Uvedla také, že po dobu nepřítomnosti Fialu zastoupí první vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle Černochové byl premiér do Kyjeva odhodlaný jet. „Je to signál ukrajinské straně, že Česko stojí na jejich straně a že prezident Zelenskyj má naši absolutní podporu,“ uvedla.

Kyjev je i v posledních hodinách ostřelován raketami. Dopoledne tam měl naplánovaný videohovor se svým protějškem ministr školství Petr Gazdík (STAN), kvůli poplachu se ale neuskutečnil. „Pokusili se spojit, pak spojení spadlo, museli do krytu, ani jsem je neviděl,“ řekl ČTK.

Další sankce

Evropská unie dnes začne uplatňovat čtvrtý balík protiruských sankcí, na nichž se podle francouzského předsednictví v pondělí shodly členské státy. Dnes také mají pokračovat ukrajinsko-ruská jednání, oznámil Zelenskyj. V nočním televizním projevu prohlásil, že ukrajinská delegace v pondělí odvedla dobrou práci, ale nesdělil žádné další podrobnosti.

Pondělní rozhovory se podle médií odehrávaly prostřednictvím videokonference, v minulých dnech se delegace obou zemí několikrát setkaly na bělorusko-ukrajinské hranici. Předchozí rozhovory nevedly k žádnému zásadnímu průlomu, poznamenala agentura AP, přestože o víkendu obě strany hovořily o určitém pokroku.

„Nabízím vám šanci přežít“

Kyjevské úřady v noci na dnešek znovu vyhlásily letecký poplach. Obyvatelé města poté nad ránem uslyšeli nejméně čtyři silné výbuchy, píše agentura Ukrinform. Rakety zasáhly několik obytných výškových budov, informovalo ukrajinské ministerstvo vnitra a upřesnilo, že dva lidé zemřeli a jedna osoba byla převezena do nemocnice. Ukrajinská armáda v prohlášení uvedla, že ostřelování zasáhlo kyjevskou Svjatošynskou čtvrť. Zelenskyj vyzval ruské vojáky, ať složí zbraně. „Nabízím vám šanci přežít,“ vzkázal jim.

Ukrajiny se budou týkat i další dnešní události. Pokračuje mimořádné zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy (RE) věnované ruské invazi. Mimo jiné o tomto konfliktu budou jednat i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho íránský protějšek Hosejn Amírabdolláhján.